România a ratat șansa de a se califica în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de polo U20

myCTA
Polo Romania

Selecţionata României a ratat calificarea în sferturile de finală ale Campionatului Mondial de polo pe apă Under-20, găzduit de Complexul Sportiv de Nataţie din Otopeni, după ce a fost învinsă de Grecia cu scorul de 15-8 (4-2, 3-3, 4-1, 4-2), miercuri seara, într-un meci din play-off.

David Belenyesi (3), Răducu-Alex Dincă (2), Alin Pîrîianu (1), Francesco Sachetti (1) şi Andrei Neamţu (1) au marcat golurile tricolorilor, în timp ce pentru greci au punctat Nikolaos Gkillas (4), Apostolos Georgaras (3), Christos Bitsakos (2), Evangelos Pouros (2), Andreas Almyras (2), Nikolaos Kastrinakis (1), Christos Ioannis Laskaridis (1).

România, care venea după trei victorii consecutive, va juca pentru poziţiile 9-12, vineri, contra Japoniei, care a fost surclasată de Croaţia cu 21-12.