VIDEO NEBUNIE Se naște o nouă națională: România a bătut Austria, în deplasare, în Liga Națiunilor, cu 3-2

Facebook

România a realizat unul dintre cele mai importante rezultate din ultimii ani, învingând Austria în deplasare, pe pe Wörthersee Stadion din Klagenfurt, etapa a doua a grupelor Ligii Naţiunilor. Tricolorii conduși de selecționerul Mirel Rădoi s-au impus cu 3-2, după ce au condus cu 1-0 și 3-1. Ca urmare a rezultatelor din primele două etape, România este lider în clasamentul primei grupe a ligii B.

Tricolorii au marcat prin Denis Alibec, în minutul 3. Alibec a înscris cu un şut de la marginea careului.

Austriecii au egalat în minutul 17, prin Baumgartner.

Ciprian Deac a părăsit terenul în minutul 40, pe targă, accidentat. El a fost înlocuit cu Iancu.

Dragoș Grigore a marcat pentru 2-1 în minutul 51, iar golul meciului i-a aparținut lui Alexandru Maxim, în minutul 70. Austriecii au dat semne de revenire în minutul 80, prin Onisiwo, dar nu au avut putere să egaleze.

Vezi golurile AICI .

Andrei Burcă şi Gabriel Iancu au debutat în prima reprezentativă la acest meci.

Cele două echipe au jucat în următoarele formule:

Austria: 1. A. Schlager – 21. Lainer, 5. Posch, 4. Hinteregger, 2. Ulmer – 10. Grillitsch (22. Monschein ’83), 14. Baumgartlinger (20. Onisiwo ’59) – 9. Sabitzer, 23. X. Schlager, 19. Baumgartner– 11. Gregoritsch (7. Grbic ’74). Selecţioner: Franco Foda.

România: 12. Tătăruşanu – 15. Burcă, 6. Chiricheş-cpt. (5. Nedelcearu ’74), 21. Grigore, 11. Bancu – 2. Creţu, 10. Maxim, 23. Stanciu – 18. Coman, 7. Alibec (9. Puşcaş ’68), 17. Deac (19. Iancu ’40). Selecţioner: Mirel Rădoi.

Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Suedia, cu Glenn Nyberg (31 de ani) la centru. Arbitri asistenţi au fost Mahbod Beigi şi Andreas Soderqvist, iar al patrulea oficial Mohammed Al-Hakim.

În cealaltă confruntare din grupă, Irlanda de Nord a fost învinsă cu 5-1 de Norvegia.

În prima etapă a grupelor Ligii Naţiunilor, vineri, România a remizat acasă cu Irlanda de Nord, scor 1-1, şi Austria a învins Norvegia, scor 2-1.

Clasamentul grupei 1 a ligii B: 1. România – 4 puncte, 2. Austria – 3 puncte, 3. Norvegia – 3 puncte, 4. Irlanda de Nord – un punct.

Etapa a treia programează, la 11 octombrie, meciurile Norvegia – România şi Irlanda de Nord – Austria.