România, cu un pas la Campionatul Mondial. Victorie mare la handbal feminin

romania handbal feminin

România a câștigat prima manșă a barajului pentru Campionatul Mondial, în deplasarea din Serbia, scor 32-26. Acesta a fost și primul meci pentru suedezul Tomas Ryde pe banca echipei naționale a României.

Potrivit gsp.ro, în prima parte a meciului a ieșit în evidență portarul României, Paula Ungureanu, care a apărat nu mai puțin de 9 mingi periculoase. Scorul pauzei a fost 13-17.

În repriza secundă a ieșit la rampă și Cristina Neagu, însă și Ada Nechita sau Oana Manea s-au ridicat la importanța partidei și au adus o victorie mare României.

Naționala României este singura din lume care a reușit să se califice la toate edițiile Campionatelor Mondiale de până acum. Pentru a păstra recordul, "tricoloarele" trebuie să treacă de vicecampioana lumii. În plus, echipa care va pierde această dublă va rata și șansa de a ajunge la Jocurile Olimpice din Brazilia de anul viitor.