România e cu un pas în sferturile de finală, după ce a învins Norvegia la europeanul de handbal feminin U19

Federatia Romana de Handbal
handbal

Reprezentativa de handbal feminin Under 19 a României a reușit vineri seara să învingă selecționata similară a Norvegiei, în cadrul grupei D preliminare, de la Campionatul European din Slovenia.

Handbalistele echipei României s-au impus cu 36-22 (20-6), după ce au făcut o primă repriză decisivă în economia jocului, intrând la pauză cu un avans de 14 goluri, menținut apoi până la final, potrivit mediafax.ro.

Echipa condusă de Horațiu Pașca își menține astfel șansele de a trece de faza grupelor, după ce în primul meci a fost învinsă categoric de Ungaria.

După primele două meciuri, România U19 ocupă poziția secundă în clasamentul grupei D și va juca duminică de la ora 20.00, meciul decisiv pentru ieșirea din grupe, în compania reprezentativei Cehiei.

Teoretic, un rezultat de egalitate poate asigura României prezența în faza eliminatorie, Cehia având tot două puncte, ca și naționala tricoloră, dar un golaveraj inferior acesteia.