România încheie la egalitate meciul contra Suediei şi ratează prezenţa la turneul final al Campionatului European

News.ro
minge fotbal poarta

Naţionala U17 a României a remizat, marţi, scor 1-1, cu echipa similară a Suediei, în grupa 2 a Turului de Elită Under 17, ultima rundă înaintea Campionatului European. Astfel, echipa pregătită de Nicolae Roşca a ratat calificarea la turneul final, potrivit news.ro

După o înfrângere cu Ţara Galilor şi remiza înregistrată contra Bulgariei, România a remizat şi contra Suediei, scor 1-1, în ultimul meci de la  Turul de Elită pentru Campionatul European. Tricolorii au fost conduşi pe final, după ce Bozicevic a deschis scorul în minutul 85, dar au restabilit egalitatea prin reuşita lui Petculescu, care a înscris în ultimul minut de joc regulamentar cu un şut plasat din apropierea punctului de la 11 metri.

În celălalt meci din grupă, Ţara Galilor a învins Bulgaria cu 2-1. România ratează astfel calificarea la turneul final care va avea loc vara aceasta în Cipru, terminând grupa pe locul al treilea.

ROMÂNIA U17: 12. Radu – 2. Gaşpar, 16. Racu, 5. Dumitra – cpt., 3. Techereş (13. Ilaş 75′) – 18. Burlacu, 20. Tomşa (4. Laszlo 46′), 11. Stoian (19. Somandru 80′) – 9. Doicaru, 14. Iordan (7. Popa 46′), 17. Pîrvu (8. Petculescu 46′);

Rezerve: 1. Ungureanu – 6. Ioniţă, 15. Cotor;

Selecţioner: Nicolae Roşca.

SUEDIA U17: 12. Ramming – 13. Barlind (15. Vucenovic Persson 46′), 3. Hilvenius, 14. Kurtulus, 5. Antwi – 16. Busuladzic, 6. Nordvall (8. Ajdin 63′) – 7. Jonsson (9. Kusi-Asare 75′), 20. Andersson (11. Bozicevic 63′), 17. Jareteg – 19. Staykov (2. Nafors Dahlin 75′);

Rezerve: 1. Fischerstrom – 10. Isaksson, 18. Lahdo;

Selecţioner: Roger Franzen.