România, locul patru la bob-2 feminin, în competiţia-test de la Beijing

bob, skeleton

România a obţinut un loc patru la bob-2 feminin, prin Andreea Grecu şi Katharina Wick, marţi, în competiţia-test de la Yanqing, prima care are loc în bazele sportive construite pentru Jocurile Olimpice de iarnă de la Bejing din 2022.

Grecu şi Wick au fost cronometrate cu timpul de 2 min 05 sec 57/1000, fiind devansate de echipajele germane Laura Nolte/Deborah Levi (2:04.99), respectiv Mariama Jamanka/Vanessa Mark (2:05.21), precum şi de cel canadian Christine De Bruin/Kristen Bujnowski (2:05.38).

La bob-2 masculin, Mihai Cristian Tentea şi Ciprian Nicolae Daroczi s-au clasat pe locul 9 (2:01.34), la 54/100 de câştigători.

În proba feminină de monobob, Andreea Grecu a fost a 12-a (2:12.26), la 2 sec 15/100 de primul loc.

La bob-4 masculin, România (Mihai Cristian Tentea, Raul Constantin Dobre, Cristian Radu, Ciprian Nicolae Daroczi) a ocupat locul 14 (2:00.93), la 1 sec 70/100 de prima poziţie.

În concursul de skeleton, Mihail Sebastian Enache a ocupat locul 20 (2:06.78), la 3 sec 52/100 de învingător.

Peste 240 de sportivi din 23 de ţări au luat parte la cele două zile de întreceri, care contează şi în calificările pentru JO 2022.

Jocurile Olimpice de iarnă de la Beijing vor avea loc între 4 şi 20 februarie. Sportivii vor rămâne în bule sanitare izolate pe perioada competiţiilor şi vor fi testaţi zilnic pentru COVID-19.