În Uniunea Europeană au fost efectuate, în anul 2017, un număr de 4,7 milioane operaţii de cataractă, cele mai multe în Portugalia, arată datele publicate miercuri de Eurostat, conform agerpres.ro.
În Portugalia au fost realizate 1.400 de operaţii de cataractă la 100.000 de locuitori, ţara fiind urmată de Austria, Franţa, Cehia şi Letonia (toate cu 1.300 de operaţii la 100.000 de locuitori). În contrast, în trei state membre au fost efectuate mai puţin de 400 de operaţii de cataractă la 100.000 de locuitori, respectiv Irlanda (241), Cipru (303) şi România (395).
Potrivit Eurostat, dacă în urmă cu câteva decenii acest gen de intervenţie chirurgicală necesita spitalizarea pacientului, în anul 2017 în 16 state membre UE mai puţin de 10% din totalul operaţiilor de cataractă au fost efectuate pe pacienţi spitalizaţi, cel mai mic procent fiind înregistrat în Estonia (mai puţin de 1%). În schimb, în patru state membre mai mult de jumătate din operaţiile de cataractă au fost efectuate pe pacienţii spitalizaţi, pe primul loc după acest indicator fiind România unde 66,3% din operaţiile de cataractă au fost efectuate pe pacienţii spitalizaţi.
O altă intervenţie chirugicală obişnuită în UE este naşterea prin cezariană, în anul 2017 fiind înregistrate cel puţin 1,4 milioane astfel de intervenţii. În majoritatea statelor membre UE au fost efectuate între 200 şi 390 de naşteri prin cezariană la fiecare 100.000 de locuitori în anul 2017. Acest gen de intervenţie este mai frecventă în Cipru (aproape 600 de naşteri prin cezariană la fiecare 100.000 de locuitori) şi România (peste 400 de naşteri prin cezariană la fiecare 100.000 de locuitori). La polul opus, operaţia cezariană este mai puţin frecventă în Lituania, Suedia, Olanda şi Finlanda.
România pe ultimele locuri în UE la operaţiile de cataractă dar pe primele la naşterile prin cezariană
București
13°C
Articole Similare

12
DGASPC Covasna angajează asistenți personali profesioniști
12

29
Anunț despre medicamente: România are stocuri asigurate pentru două luni
29

63
Premieră medicală la Beijing: primul tratament cu anticorpi monoclonali împotriva hepatitei D
63

79
Reformă de miliarde în Austria: ce se schimbă pentru pacienți și cine plătește
79

30
Sală modernă de endoscopie intervențională inaugurată la Arad
30

73
Rogobete: Cineva a spus să lăsăm mașinile acasă; nu pot lăsa ambulanțele în garaj
73

56
Lucrul de acasă ar putea crește rata natalității: Explicația surprinzătoare
56

50
Şapte spitale din Bucureşti vor beneficia de programele culturale şi serviciile educaţionale ale Corului "Madrigal"
50

51
Spitalul Regional din Craiova, finalizat până în 2028. Lucrările au ajuns la etajul 2
51

188
Cele 5 reguli care îți pot prelungi viața, confirmate de experți
188

97
Avertismentul specialiștilor: obezitatea și alcoolul, combinația periculoasă pentru cancerul de sân
97

110
Cercetătorii au descoperit o sursă neașteptată de microplastice: propriile mănuși
110

66
Infecțiile nosocomiale, problemă majoră în spitalele din Caraș-Severin
66
















Comentează