România pierde prima partidă de la europenele de handbal masculin

minge handbal

România revine pe scena campionatului european de handbal masculin după 28 de ani cu o înfrângere în fața Austriei, în primul meci al ediției din Germania 2024, contând pentru grupa B. Austria s-a impus cu 31-24 (15-14), după o primă repriză mai echilibrată, anunță Mediafax.

România a pierdut doi jucători în prima repriză, printre ei și pe Nicușor Negru, singura extremă stânga de meserie din cei 16 aflați pe bancă, el primind cartonaș roșu, alături de Liviu Caba.

Absența unei extreme stânga s-a reflectat în jocul echipei lui Xavier Pascual, Gabriel Ilie, interul dreapta trimis să-l înlocuiască având dificultăți în a-l învinge pe portarul Möstl.

Românii au făcut multe greșeli individuale în atac și au ratat 26 din cele 50 de aruncări la poarta austriacă.

România a fost învinsă în ciuda faptului că portarul Ionuț Iancu a avut 13 intervenții reușite, la concurență cu adversarul său, Constantin Möstl, care a avut 17 intervenții, fiind declarat jucătorul meciului.

Demis Grigoraș a fost golgheterul României, cu 6 goluri, la fel ca și Sebastian Frimmel, la austrieci.

România va mai juca duminică și marți, de la ora 19.00, cu Spania și Croația.