România s-a făcut DE RÂS cu pescarii din Insulele Feroe: Victorie chinuită, după 0-0 la pauză, Chiricheș s-a rupt în prima repriză

romania tineret Hagi Pușcaș

Naționala de fotbal a României s-a făcut, din nou, de râs în preliminariile Campionatului European din 2020, chiar dacă a câștigat la scor de neprezentare! În Insulele Feroe, tricolorii au reușit o victorie pe final, prin golurile marcate de Pușcaș, Mitriță și Keșeru, care au marcat în ultimele 15 minute.

Căpitanul tricolorilor, Vlad Chiricheş, a părăsit terenul accidentat, în minutul 38, fiind înlocuit cu Rus. La pauză, Insulele Feroe și România se aflau la egalitate, scor 0-0.

George Pușcaș, atacantul lui Reading, a marcat, în minutul 74, din poziție de unu la unu cu portarul din Feroe, din acțiunea pornită de Nicolae Stanciu.

Adus din SUA și intrat din postura de rezervă, Alexandru Mitriță a închis tabela cu 7 minute înainte de final. Keșeru a marcat și el, în minutu 94, și a închis tabela, Insulele Feroe - România 0-3.

România: 12. Tătăruşanu – 2. Benzar, 5. Nedelcearu, 6. Chiricheş (4. Rus ’38)., 11. Bancu – 15. Anton – 8. Stanciu, 10. Hagi, 7. Coman (20. Mitriţă ‘69) – 9. Puşcaş, 23. Andone (13. Keşeru ’65). Selecţioner: Cosmin Contra

Insulele Feroe: 1. Nielsen – 5. Vatnsdal, 4. A. Gregersen, 13. Baldvinsson (16. E. Nielsen ’78) – 9. Rólantsson, 8. Hendriksson (15. Eriksen ‘71), 6. Hansson, 3. V. Davidsen – 10. S. Vatnhamar, 11. K. Olsen, 20. Bjartalíð. Selecţioner: Lars Olsen

Meciul a fost arbitrat de azerul Aliar Aghaiev, ajutat de compatrioţii săi Zeinal Zeinalov şi Akif Amirali, iar arbitru de rezervă a fost Rahim Hasanov.

În grupa F se mai dispută sâmbătă, însă de la ora 21.45, partidele Norvegia – Spania şi Malta – Suedia.

Pentru România va urma confruntarea cu Norvegia, marţi, de la ora 21.45, pe Arena Naţională.