În marja celei de a 43-a sesiuni a Consiliului Miniştrilor ACP-UE care a avut loc la 31 mai 2018 la Lomé, în Republica Togoleză, şeful delegaţiei României, secretarul general al MAE, Cosmin Dinescu, a avut o întrevedere cu ministrul afacerilor externe, al cooperării şi comerţului exterior din Republica Vanuatu, Ralph Regenvanu, informează MAE intr-un comunicat remis AGERPRES.
Potrivit Agerpres, în cadrul întâlnirii au fost analizate ariile în care cele două state pot dezvolta forme de cooperare, atât în format bilateral, cât şi în cadrul forurilor multilaterale. Totodată, secretarul general al MAE a amintit faptul că România va deţine preşedinţia rotativă a Consiliului UE, în prima jumătate a anului 2019, moment care poate contribui la intensificarea dialogului diplomatic dintre România şi Republica Vanuatu.
Cu prilejul întrevederii, cei doi oficiali au semnat comunicatul comun privind stabilirea de relaţii diplomatice între România şi Republica Vanuatu, la nivel de ambasadori.
Demersul se înscrie în completarea acţiunilor diplomaţiei române privind consolidarea relaţiilor politice bilaterale cu statele din Oceania.
Prin semnarea acordului privind stabilirea relaţiilor diplomatice dintre România şi Republica Vanuatu, numărul statelor cu care România întreţine relaţii diplomatice a ajuns la 191, dintre care 188 state membre ONU.
România stabilește relații diplomatice cu Republica Vanuatu
Explorează subiectul
Articole Similare

1.436
Șefa Inspecției Judicare, replică la „referendumul” lui Nicușor Dan: „Să facă și justiția un referendum să vedem dacă poporul e mulțumit de măsurile luate de Guvern”
1.436

1.065
Asociația personalului din justiție cere CCR să blocheze noile impozite locale: „Majorări cu efect de confiscare”
1.065

3.090
Băsescu avertizează. Prevede 'un dezastru' dacă SUA bombardează Iranul: 'Riscuri majore pentru Europa. Domnul Trump trebuie să revină la tratative'
3.090

1.507
Dominic Fritz refuză să schimbe propunerea pentru Avocatul Poporului, după atacul lui Grindeanu: Noi nu ascultăm comenzi politice
1.507

1.216
OUG publicată: Impozit pe casă și mașină mai mic pentru unii contribuabili / Primăriile pot tăia „cotele adiționale” (Document)
1.216

2.472
Dezvăluiri după aproape 10 ani - Tudorel Toader arată cum a făcut România posibilă înființarea EPPO
2.472

1.554
VIDEO Doctorul Dulcan, despre fericire, sănătate, Dumnezeu: Frica! Dacă găsești un mod de a-i înfricoșa pe oameni, poți să îi faci robii tăi
1.554

2.563
Punct final în unul dintre cele mai absurde dosare DNA: Doi foști primari ai Timișoarei, declarați nevinovați
2.563

3.393
Judecătoarea Stoicescu, despre numirea USR de la UM Sadu: Afurisit să fie cine nu își pune la profil Je Suis Salvador!
3.393

2.489
Traian Băsescu îl apără pe Ilie Bolojan care a petrecut după ce a anunțat concedierile din administrația publică: 'Și eu m-aș fi dus'
2.489

1.263
Vine marea reformă în USR! Dominic Fritz, dezlănțuit pe tema jocurilor de noroc: E o pandemie de dependență extrem de gravă
1.263

7.573
OUG pe șest la pensiile magistraților: Guvernul modifică legea înainte de publicare și riscă un nou scandal constituțional / UPDATE
7.573

1.204
Guvernul a stabilit. Ce sume de bani le sunt decontate prefecţilor şi subprefecţilor pentru cazare și deplasare în 2026
1.204

















Comentează