România U20 s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatului European de baschet feminin

Baschet

Selecţionata României s-a calificat în sferturile de finală ale Campionatul European de baschet feminin Under-20, Divizia B, de la Craiova, după ce a învins formaţia Greciei cu scorul de 71-64 (15-11, 19-12, 12-26, 25-15), miercuri, în meciul decisiv din Grupa B.

Tricolorele au controlat prima jumătate a meciului şi avea la pauză un avans de 11 puncte, 34-23. Sfertul al treilea a fost unul catastrofal, astfel că Grecia conducea cu zece minute înainte de final cu 49-46. Echipa antrenată de Mădălin Piperea a făcut un ultim sfert foarte bun, câştigând la o diferenţă de şapte puncte.

Cele mai bune jucătoare ale echipei României au fost Ana Ivan, cu 17 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive, Cătălina Ion, 15 p, 8 rec, 3 pd, Paloma Cucu, cu 10 p, 5 rec, 8 pd, Anisia Croitoru, 10 p, 3 rec, 3 pd, şi Miky Panait, 9 p, 6 pd.

Eleni Bosgana, cu 25 p, 14 rec, a fost MVP-ul formaţiei Greciei, dar foarte bine a jucat şi Georgia Grigoropoulou, 16 p, 16 rec.

În celălalt meci al grupei, Irlanda a surclasat Georgia cu 82-58.

Irlanda a ocupat primul loc în clasament, cu 6 puncte, urmată de România, 5 puncte, Grecia, 4 puncte, Georgia, 3 puncte.

România va juca în sferturile de finală contra Germaniei, câştigătoarea Grupei A, vineri 4 august (13:00).