România a pierdut meciul pentru medaliile de bronz, la Europenele de handbal, și termină pe locul 4

romania handbal bucurie

Naţionala de handbal feminin a României a fost învinsă duminică, la Paris, de reprezentativa Olandei, scor 24-20 (15-8), în finala mică a Campionatului European. România încheie astfel pe locul IV, în timp ce Olanda ia medalia de bronz. Pentru trofeu vor juca, de la 18.30, Rusia şi Franţa.

UPDATE România e la 3 goluri în spatele Olandei, cu 2 minute înainte de final.

UPDATE Ardean marchează din nou, în minutul 54 e 23-19.

UPDATE După mai bine de 6 minute, Olanda marchează.

UPDATE Zamfirescu marchează pentru România.

UPDATE Denisa Dedu face minuni în poartă, fiind cea mai bună jucătoare a României, în repriza a doua.

UPDATE Laszlo marcheză un nou gol și ne apropiem la 4 goluri.

UPDATE Frumoasa Laura Chiper marchează golul 16 al României.

UPDATE Olanda conduce cu 21-14 în minutul 46.

UPDATE Olanda marchează pentru 18-11.

UPDATE Ardean marchează al 10-lea gol.

UPDATE România marchează primul gol al reprizei abia în minutul 37.

UPDATE Olanda marchează prima, după 3 minute, și conduce cu 18-16. Dacă în meciul cu Rusia, România a fost umilită de jucătoarea lui Martin Ambros de la Rostov pe Don, Anna Viahireva, cu Olanda tot o elevă de-a lui selecționerului României, Lois Abbingh, fostă la HCM Baia Mare, a dat cele mai multe goluri.

UPDATE A început repriza a doua.

UPDATE Scorul pauzei este 15-8.

UPDATE Un nou gol marcat de vicecampioana mondială.

UPDATE Olanda marchează golul cu numărul 14.

UPDATE Scorul este 13-8 în minutul 27.

UPDATE 12-6 în minutul 25.

UPDATE Olanda marchează la fiecare atac, e 11-6.

UPDATE România marchează golul 6 în 23 de minute.

UPDATE Olanda marchează pentru 10-5 în minutul 23.

UPDATE România marchează golul 5, prin Buceschi.

UPDATE Olanda conduce cu 8-4.

UPDATE Martin Ambros cere time-out.

UPDATE Olanda conduce cu 7-3

UPDATE Olanda conduce cu 6-3

UPDATE Olanda conduce cu 5-3

UPDATE Olanda conduce cu 4-3.

UPDATE Gabriela Perianu egalează la 3, în minutul 12.

UPDATE Buceschi marcgează, Ardean Elisei e eliminată pentru 2 minute.

UPDATE Olanda conduce cu 3-1.

UPDATE Olanda conduce cu 2-0 în minutul 5.

UPDATE România a ratat și ea atacul, iar Olanda a deschis scorul.

UPDATE Olanda a avut lovitura de start, dar a ratat primul atac.

Naționala feminină de handbal a României joacă duminică, de la ora 15.00, contra reprezentativei Olandei pentru locul III la Campionatul european de handbal feminin - EHF EURO 2018 din Franţa. În finală se vor înfrunta Franţa şi Rusia.

România şi Olanda se întâlnesc, de la 15:00, în sala din Paris-Bercy, iar olandezele sunt favorite datorită rezultatului din grupele principale. În chiar primul meci, România suferea primul şoc la EURO, scor 29-24, după ce înregistrase victorii pe linie până la acel moment.

Ambele naţionale vin după înfrângeri dureroase, într-o semifinală de Campionat European. România a pierdut cu Rusia, campioana olimpică en-titre, scor 28-22, după două reprize diametral opuse. Tricolorele le-au ţinut piept rusoaicelor în prima repriză, dar au căzut total în a doua. De cealaltă parte, Olanda a fost învinsă clar de gazda Franța, scor 27-21.

2010 e anul în care România a cucerit singura medalie la un Campionat European. La acea ediţie, naţionala a cucerit bronzul în faţa Danemarcei, scor 16-15.

Medalia de bronz ar însemna enorm pentru o naţională care are şansa să egaleze cea mai bună performanţă înregistrată vreodată la o ediţie a Campionatului European. Totuşi, misiunea va fi dificilă, din cauza absenţei Cristinei Neagu, care va lua o pauză de aproximativ şase luni, în urma accidentării suferite în partida cu Ungaria, în ultimul meci al grupelor principale.

Absenţele nu lipsesc nici din tabăra batavelor. Olanda nu se va putea baza pe Jessy Kramer (pivot) şi Martine Smeets (extremă stânga), care s-au accidentat în semifinala cu Franţa, astfel că Helle Thomsen va avea la dispoziţie doar 15 jucătoare.

Finala dintre naționalele Rusiei și Franţei va avea loc tot duminică, de la 18:30.