României a fost învinsă de Marea Britanie, după prelungiri, la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă pentru juniori Under-18

hochei

Selecţionata României a fost învinsă de echipa Marii Britanii cu scorul de 3-2 (0-1, 2-0, 0-0, 1-0), după prelungiri, marţi, la Tallinn, la Campionatul Mondial de hochei pe gheaţă pentru juniori Under-18, Divizia a II-a, Grupa A, conform Agerpres.

Tricolorii au condus cu 2-0 după primele zece minute, prin golurile înscrise de Akos Nyisztor (01:32) şi Akos Molnar (08:50), britanicii au egalat în repriza secundă, graţie reuşitelor lui Kell Beatie (21:11) şi Austin Osborn (24:06), marcând golul victoriei în prelungiri, prin Mackenzie Stewart (60:37).

Miercuri, România va întâlni Estonia, echipa gazdă, de la ora 19:30.

România a debutat cu o victorie la turneul de la Tallinn, 3-2 cu Serbia.