Asociaţia Femeilor Românce din Italia (ADRI), prin intermediul preşedintei organizaţiei, Silvia Dumitrache, a depus o plângere la Procuratura oraşului Ragusa (reşedinţa provinciei Ragusa, Sicilia) pentru a verifica dezvăluirile dintr-un reportaj difuzat recent în cadrul programului "Piazza Pulita" al postului LA7, în care se vorbea despre exploatarea la care sunt supuşi numeroşi lucrători români în Ragusa, informează sâmbătă ADRI într-un comunicat de presă.
'Ca preşedinte a ADRI am considerat de datoria mea să întreprind acest demers", a declarat Silvia Dumitrache, care a apreciat că informaţiile prezentate sunt de o gravitate extremă. "Cu toate că Italia este o ţară civilizată în care drepturile fundamentale ale omului sunt garantate, realitatea denunţată merită un răspuns ferm şi decisiv: femei exploatate, şantajate şi violate; bărbaţi ameninţaţi şi exploataţi. Toate aceste abuzuri trebuie să fie oprite. Suntem încrezători în bunul mers al anchetei şi suntem siguri că adevărul va ieşi la iveală (...)", a mai spus Dumitrache.
ADRI are printre obiective promovarea integrării şi a drepturilor imigranţilor români, o atenţie deosebită fiind acordată problemelor şi dificultăţilor cu care se confruntă româncele in Italia, potrivit comunicatului de presă, care menţionează că ADRI va fi reprezentată de avocatul Luca Bauccio.
Românii din Italia s-au răsculat
Articole Similare

34
În Nepal a început un amplu recensământ al tigrilor sălbatici
34

28
Muntenegru avansează pe calea spre aderarea la UE prin închiderea a cinci noi capitole de negociere
28

84
Germania temperează așteptările: rezerve privind o forță europeană pentru Ucraina
84

62
UE îşi exprimă îngrijorarea cu privire la taxele vamale impuse de China la importurile de carne din blocul comunitar
62

3.089
Michelle și Barack Obama urmau să se întâlnească cu Rob şi Michele Reiner în noaptea în care au fost găsiţi morţi: 'Nu sunt nebuni'
3.089

58
Meloni renunţă la planul de a vinde cadourile oficiale primite după ce casa de licitaţii aleasă face obiectul unei anchete penale
58

27
BBC susţine că se va apăra în faţa plângerii pentru defăimare de 10 miliarde de dolari a lui Trump
27

2.954
Expert Google: 'Chatbotul mi-a spus unde stau, fără ca eu să-i fi spus vreodată' - Ce nu ar trebui să faci niciodată când folosești AI
2.954

4.120
Logică de tip rusesc: Kremlinul încheie armistițiu de Crăciun, doar dacă Ucraina semnează acordul de pace
4.120

46
Plenul Parlamentului European a găzduit ceremonia de decernare a Premiului Saharov pentru 2025
46

54
Planul lui Trump de a construi o sală de bal de 300 de milioane de dolari la Casa Albă, contestat în instanţă
54

4.019
Crima care a șocat SUA: Fiul celebrului regizor a fost reținut. Și-a ucis părinții în propria locuință
4.019

34
Thailanda desemnează drept candidat la funcția de premier nepotul unei figuri politice controversate
34





















Comentează