Românii nu respectă masurile de izolare - Autoritățile din Gorj au aplicat amenzi de 230.000 de lei

Autor: George Traicu

Publicat: 28-03-2020

Actualizat: 28-03-2020

Article thumbnail

Sursă foto: facebook.com

Un număr de 213 sancţiuni în valoare de aproximativ 230.000 lei au fost aplicate, în ultimele 24 de ore, de către poliţiştii gorjeni pentru nerespectarea articolului 1 din Ordonanţa Militară nr. 3 referitoare la condiţiile în care se poate realiza circulaţia persoanelor potrivit Agerpres.

Potrivit unui comunicat de presă transmis de Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Gorj, totodată, jandarmii au verificat respectarea interdicţiei de a părăsi locaţia de izolare, ca măsură de prevenire a răspândirii COVID-19, la un număr de peste 300 de persoane.

"Au fost sancţionate contravenţional 19 persoane din Târgu Jiu, Motru, Târgu Cărbuneşti, Rovinari şi Bumbeşti Jiu, întrucât nu au respectat măsurile de prevenire a răspândirii virusului COVID-19. Valoarea totală a amenzilor aplicate de jandarmi se ridică la suma de 12.450 de lei. Efective din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Judeţean 'Tudor Vladimirescu' au executat misiuni de menţinere a ordinii publice în zona a 9 centre de carantină, precum şi însoţirea a 5 transporturi de persoane spre centrele de carantină sau în tranzit pe raza judeţului Gorj. Forţele de ordine desfăşoară în continuare misiuni specifice, în vederea prevenirii răspândirii coronavirusului", se arată în comunicatul DSP Gorj.

În prezent, la nivelul judeţului sunt carantinate 245 de persoane şi alte 3.275 sunt în autoizolare la domiciliu, numărul fiind în scădere comparativ cu zilele anterioare.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri