Rusia a lovit masiv capitala Ucrainei chiar în noaptea dintre ani

Autor: Alice Draghici

Publicat: 01-01-2025 11:30

Actualizat: 01-01-2025 13:47

Article thumbnail

Sursă foto: AFPTV / AFP

Rusia a lansat un atac cu dronă asupra capitalei ucrainene Kiev, miercuri dimineață. Cel puțin trei persoane au fost rănite. Mai multe clădiri în două districte au fost deteriorate, potrivit oficialilor orașului, citați de Reuters.

Exploziile au fost auzite la scurt timp după ce forțele aeriene ucrainene au avertizat că dronele se apropie de oraș.

Primarul Vitali Klitschko a declarat că apărarea aeriană a respins un atac inamic și că două etaje ale unei clădiri rezidențiale au fost parțial distruse în urma atacului.

De asemenea, o clădire nerezidențială dintr-un alt cartier a fost afectată, a spus el.

De la invazia sa lansată cu aproape trei ani în urmă, Rusia a efectuat în mod regulat lovituri aeriene asupra oraşelor ucrainene aflate cu mult în spatele liniei frontului, inclusiv de Crăciun.

Zelenski spune că SUA vor fi alături de eforturile Ucrainei de a opri Rusia

Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat marţi, în discursul de Anul Nou, că nimeni nu va oferi pacea ţării sale ca un cadou, dar el crede că Statele Unite vor fi alături de Kiev în lupta sa pentru a opri invazia Rusiei, care deja durează de 34 de luni, relatează Reuters.

Într-un mesaj video de 21 de minute adresat compatrioţilor săi, el a mai spus că numai o Ucraină puternică poate asigura pacea şi poate câştiga respectul lumii.

„Ştim că pacea nu ne va fi oferită în dar, dar vom face totul pentru a opri Rusia şi a pune capăt războiului, ceea ce fiecare dintre noi îşi doreşte”, a spus Zelenski, care a rostit alocuţiunea având pe fundal drapelul naţional albastru-galben, scene de pe câmpurile de luptă şi imagini cu copii.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri