Rusia a acuzat Marea Britanie şi Statele Unite vineri de încercare de a incita la conflict în Marea Neagră şi a declarat că îşi va apăra graniţele folosind toate mijloacele posibile, inclusiv forţa militară, notează Reuters.
Viceministrul de externe Serghei Riabkov s-a exprimat la o zi după ce Moscova a avertizat Marea Britanie că va bombarda navele britanice în Marea Neagră dacă ceea ce a numit drept acţiuni provocatoare ale marinei britanice se vor repeta în largul coastei Crimeii, anexate de Rusia.
Agenţia de presă rusă RIA l-a citat pe Riabkov declarând că Washingtonul şi Londra alimentează conflictul în regiune prin neacceptarea Crimeei ca parte a Rusiei.
Rusia consideră peninsula parte a teritoriului său. Ea a anexat Crimeea în 2014, dar peninsula este recunoscută la nivel internaţional ca fiind parte a Ucrainei, aminteşte Reuters.
"Washingtonul şi Londra neagă realitatea (...) încercând să provoace conflicte", a declarat el. "Acestea sunt ape teritoriale ruseşti, aceasta este graniţa noastră. Pot confirma că noi o vom apăra cu toate mijloacele posibile, inclusiv militare", a adăugat Riabkov.
Rusia a anunţat miercuri că a tras focuri de avertisment şi a lansat bombe în calea unei nave de război britanice pentru a o alunga din apele Mării Negre în largul coastei Crimeii.
Marea Britanie a respins descrierea de către Rusia a incidentului. Potrivit Londrei, focurile de armă ar fi fost parte a unui "exerciţiu de artilerie" rus anunţat în prealabil şi nu a fost lansată nicio bombă.
Londra a confirmat că un distrugător britanic, HMS Defender, a navigat prin ceea ce a descris drept ape aparţinând Ucrainei.
Separat, Ministerul Apărării rus a anunţat vineri că începe exerciţii comune ale marinei şi forţelor aeriene în estul Mediteranei, unde Moscova operează o bază aeriană pe coasta Siriei.
Rusia acuză Marea Britanie şi SUA că incită la conflict în Marea Neagră
Explorează subiectul
Articole Similare

198
Donald Trump simte că informațiile privind moartea ayatollahului Ali Khamenei sunt ''corecte''
198

577
Donald Trump anunță moartea lui Ali Khamenei: 'Unul dintre cei mai malefici oameni din istorie este mort'
577

752
Purtătorul de cuvânt al MAE iranian declară că liderul suprem şi preşedintele sunt "teferi şi nevătămaţi"
752

2.204
CIA: Ayatollahul Ali Khamenei ar putea fi înlocuit de o figură dură a Gărzilor Revoluționare
2.204

66
Qatarul denunță o 'încălcare flagrantă' a suveranității, după atacul iranian asupra teritoriului său
66

1.628
Iranul solicită AIEA "organizarea unei reuniuni extraordinare şi urgente", după atacurile Israelului și SUA
1.628

4.211
FOTO VIDEO Alertă totală în Dubai: Cetățenii, trimiși în adăposturi. Gigi Nețoiu, live chiar din Emirate: 'S-a auzit o bubuitură puternică'
4.211

2.487
Trump: Iranului îi vor fi necesari „câțiva ani” pentru a se reface, după atacul americano-israelian / Președintele SUA a discutat cu șeful NATO
2.487

1.028
Marco Rubio a informat dinainte membri ai Congresului despre posibila acțiune militară vizând Iranul
1.028

1.636
Operațiunea împotriva Iranului este planificată să dureze „aproximativ o săptămână”, spun oficialii israelieni
1.636

122
Ministrul italian al Apărării a rămas blocat în Dubai, împreună cu familia sa, cu care se afla în vacanţă
122

4.588
VIDEO Ploaie de foc în Orientul Mijlociu - Iranul a lansat peste o sută de rachete asupra Israelului/ Daune și de partea americană
4.588

3.093
VIDEO Netanyahu: Semne tot mai clare că liderul suprem al Iranului ar fi 'dispărut'. Apel direct către iranieni - 'Ieșiți în stradă în masă și răsturnați regimul'
3.093

















Comentează