Armata rusă a anunţat vineri că puţin sub 7.000 de "mercenari străini" din 64 de ţări, printre care şi România, au sosit în Ucraina de la începutul conflictului şi că aproape 2.000 dintre ei au fost ucişi, relatează France Presse, potrivit Agerpres.
"Listele noastre, din 17 iunie, includ mercenari şi specialişti în arme dintr-un total de 64 de ţări. De la începutul operaţiunii militare speciale, 6.956 au sosit în Ucraina, 1.956 au fost deja eliminaţi, 1.779 au plecat", se arată într-un comunicat al Ministerului Apărării rus.
Ministerul rus adaugă că Polonia este "liderul absolut" între ţările europene în ceea ce priveşte combatanţii care vin în Ucraina, urmată de România şi Marea Britanie, notează AFP.
Acest comunicat este însoţit de un tabel al numărului de luptători străini, clasificând după cetăţenie sosirile în Ucraina şi pierderile înregistrate, potrivit armatei ruse.
Ministerul asigură, de exemplu, că 59 de "mercenari" francezi din 183 care au venit să lupte au fost ucişi de la începutul ofensivei ruse. Ţările cu cele mai multe pierderi înregistrate potrivit Moscovei sunt Polonia (378 de morţi), Statele Unite (214), Canada (162) şi Georgia (120).
De la începutul intervenţiei Moscovei în Ucraina la 24 februarie, mii de voluntari străini, în principal europeni, s-au dus în această ţară pentru a ajuta forţele Kievului.
Rusia îi prezintă pe aceşti combatanţi drept "mercenari", un termen peiorativ ce sugerează că ei sunt motivaţi de profit, mai notează AFP.
Separatiştii proruşi au condamnat la moarte trei dintre ei, doi britanici şi un marocan.
La rândul lor, Ucraina şi aliaţii săi occidentali subliniază că dacă sunt mercenari, aceştia se află în tabăra rusă, cu prezenţa în special a unor elemente ale grupului Wagner, ai cărui soldaţi au fost desfăşuraţi din Siria până în Libia, via Mali.
Rusia anunță eliminarea a 2.000 de luptători străini în Ucraina - România este plasată în topul furnizorilor de 'mercenari'
Articole Similare

277
'Greșește pentru că nu clarifică lucrurile'. Sorin Grindeanu, somat din PNL să intervină în războiul de la CCR pe pensiile magistraților
277

363
Atacurile rusești paralizează rețeaua energetică: pene de curent în Kiev și Odesa
363

1.812
Modificare importantă pentru angajați: Guvernul a decis ca prima zi de concediu medical să nu fie plătită
1.812

965
Portocalele, lămâile și clementinele ajung pe masa Parlamentului - Magazinele riscă sancțiuni uriașe. Propunerea unui deputat PSD
965

2.158
VIDEO Ministrul Oana Țoiu, anunț despre românii afectați de accidentul de telecabină din Italia
2.158

2.720
VIDEO Rusia atacă dezlănțuit la Odesa: loviturile, corelate cu decizia NATO de a forma un centru logistic în România
2.720

576
VIDEO Călin Georgescu, colindat de un grup de copii: 'Plugușorul de la noi / Turul doi înapoi!'
576

1.462
Se pregătește un adevărat cutremur în fotbal: cum va schimba jocul noua regulă propusă de șeful FIFA
1.462

1.799
VIDEO Bolojan și-a făcut bilanțul după ultima ședința din 2025: TVA mai mare, pensii în așteptare la CCR și promisiunea că nu cresc taxele în 2026
1.799

2.518
Lovitură pentru Ilie Bolojan la final de an! Curtea de Apel București blochează reorganizarea ANCOM - deciziile de concediere suspendate
2.518

3.464
'Doamna cu coasa îi suflă în ceafă' - Mesaj extrem de la Kremlin: Medvedev sugerează moartea lui Zelenski în noi declarații
3.464

2.575
Guvernul a aprobat reorganizarea Ministerului Agriculturii - Ministrul Barbu reduce cheltuielile și funcțiile de conducere
2.575

4.232
Kremlinul reacționează după declarațiile controversate ale lui Donald Trump: Apel la calm în conflictul cu Iranul
4.232

















Comentează