Un senator rus a acuzat joi SUA de ingerinţă în alegerile municipale din Moscova, care se vor desfăşura luna viitoare, prin organizarea a ceea ce el a numit provocări în capitala rusă, informează agenţia de presă RIA Novosti, citată de Reuters potrivit Agerpres.
Andrei Klimov, preşedintele Comisiei pentru apărarea suveranităţii statului din Consiliul Federaţiei (Senatul), a declarat că seria de proteste din ultimele săptămâni la Moscova a prezentat semne ale unei 'interferenţe străine'.
'Am spus şi înainte că SUA şi susţinătorii lor vor încerca să folosească apropiatele alegeri pentru Duma (parlamentul) oraşului Moscova pentru a organiza provocări şi încercări de influenţă. Din păcate, presupunerile noastre că pot exista provocări care vor avea loc cu sprijin extern s-au confirmat', a declarat senatorul rus.
Opoziţia rusă s-a mobilizat de câteva săptămâni, înaintea alegerilor locale din 8 septembrie, de la care au fost excluşi aproape toţi candidaţii opoziţiei pe motiv că semnăturile de sprijin pe care le-au colectat conţineau vicii de formă, conform AFP.
Două manifestaţii neautorizate pentru alegeri libere la Moscova au condus la aproape 1.400 de arestări şi, respectiv, la 1.000 de arestări, forţele de ordine acţionând cu brutalitate. Aproape toate figurile opoziţiei au fost condamnate la pedepse scurte de închisoare pentru apeluri făcute de a ieşi în stradă şi a cere ca puterea să permită candidaţilor săi să participe la scrutinul municipal, notează agenţia franceză de presă.
Rusia cotraatacă - Un senator rus acuză SUA de amestec în alegerile municipale din Moscova
Articole Similare

458
Kremlinul duce războiul în spațiu: Rusia vizează săptămânal sateliţii militari britanici
458

1.383
Europa lovește în planul Ursulei von der Leyen: țările expuse cer protecție imediată
1.383

156
Tendința care a luat amploare: AI, noul consilier în dragoste. Psihologii trag un semnal de alarmă
156

1.230
'Nu vrem să murim pentru Ucraina' - Viktor Orban dinamitează planurile UE
1.230

1.832
BREAKING Hamas capitulează în fața 'iadului' promis de Trump: toți ostaticii vor fi eliberați – negocieri pentru încetarea războiului
1.832

183
Elon Musk, primul om din istorie cu o avere de 500 de miliarde de dolari
183

64
Parchetul sloven cere deschiderea unei anchete contra premierului Robert Golob
64

1.013
Șeful spionajului danez trage semnalul de alarmă: Risc ridicat ca forţele sale armate să fie ţinta unui act de sabotaj
1.013

1.381
Situația din Orientul Mijlociu intră într-o nouă etapă: Erdogan apreciază pacea lui Trump și trage un semnal de alarmă asupra Israelului
1.381

54
Arhiepiscop armean, condamnat la doi ani de închisoare pentru îndemn la răsturnarea guvernului
54

48
Atacatorul sinagogii din Manchester era eliberat pe cauțiune pentru acuzații de viol
48

1.034
VIDEO Teroare înainte de iarnă: Rusia bombardează infrastructura energetică a Ucrainei – instalații distruse în mai multe regiuni
1.034

27
OMS transferă trei nou-născuți în stare critică din Gaza
27
Comentează