Infrastructuri energetice au luat foc miercuri în regiunea rusă Smolensk, la circa 400 de km de frontiera cu Ucraina, după atacuri cu drone, a anunţat guvernatorul regional Vasili Anohin, informează AFP. "Regiunea noastră este din nou vizată de atacuri ucrainene cu drone", a scris guvernatorul pe Telegram.
"Foarte probabil, în urma atacului inamic împotriva unor situri civile de infrastructură energetică, s-au declanşat incendii", a adăugat guvernatorul, fără a face precizări în legătură cu siturile vizate. Atacurile nu au făcut victime omeneşti, a adăugat el totodată. Ministerul pentru Situaţii de Urgenţă rus a trimis echipe de salvare la siturile lovite.
Un alt atac cu drone a vizat miercuri zona economică specială din oraşul Lipeţk, situat la circa 400 de km de frontiera ucraineană, însă mai la sud, care găzduieşte în special întreprinderi metalurgice şi farmaceutice, a anunţat pe Telegram guvernatorul acestei regiuni, Igor Artamonov.
"Regimul criminal de la Kiev a încercat să lovească infrastructuri în zona industrială din Lipeţk", a afirmat Artamonov. El nu a informat despre existenţa unor victime şi a dat asigurări că zonele rezidenţiale nu sunt ameninţate.
Armata ucraineană şi-a înmulţit atacurile cu drone asupra teritoriului rus în ultimele luni, ţintind în special infrastructuri energetice.
Rușii au făcut prăpăd la Harkov
Rachete rusești au avariat clădiri rezidențiale și au rănit 6 persoane în al doilea oraș ca mărime din Ucraina, Harkov, miercuri dimineața, a declarat guvernatorul Oleh Synehubov pe Telegram. Potrivit Reuters, atacul a avariat trei clădiri rezidențiale, două birouri, trei clădiri nerezidențiale și o conductă de gaz din cartierul central al orașului, potrivit guvernatorului. Aproximativ 568 de ferestre și 33 de mașini au fost avariate, a precizat Synehubov.
Primarul orașului, Ihor Terekhov, a declarat pentru televiziunea ucraineană că două rachete S-300 au fost folosite în atac.
Agenția rusă de știri de stat RIA a relatat miercuri, citând surse anonime din cadrul forțelor ruse, că atacul lor a lovit cartierele soldaților din Harkov, unde erau staționați militari ucraineni. Reuters nu a putut verifica în mod independent aceste informații.
Comentează