Rusia, responsabilă de conflictul ucrainean (emisar american)

Autor: Denisa Miron, Colaborator

Publicat: 23-07-2017

Actualizat: 24-07-2017

Article thumbnail

Sursă foto: Stratfor

Noul reprezentant special al SUA pentru negocierile privind Ucraina, Kurt Volker, a acuzat duminică Moscova că este responsabilă de 'războiul fierbinte' din estul acestei ţări, relatează AFP.

'Acesta nu este un conflict îngheţat, este un război fierbinte şi este o criză imediată asupra căreia trebuie să ne concentrăm cât mai repede', a declarat diplomatul american jurnaliştilor în Ucraina. 

Declaraţiile sale survin în ajunul unei convorbiri telefonice în format ' Normandia' privind Ucraina între liderii rus, ucrainean, francez şi german şi la care va participa şi emisarul american. 

Aflat într-o vizită de trei zile în Ucraina, Kurt Wolker s-a deplasat la Kramatorsk, oraş în estul Ucrainei, într-o zonă controlată de armata ucraineană pentru a vedea el însuşi, după cum a declarat, situaţia din apropierea liniei de front, situată la 50 de kilometri. 

'Înţelegem modul în care a început acest conflict, modul în care este gestionat astăzi şi de aceea este important ca SUA să se angajeze mai mult', a declarat emisarul american, apreciind că Rusia este cauza conflictului ucrainean. 

Numit la începutul lunii iulie emisar special SUA pentru negocierile privind Ucraina, Kurt Volker a fost ambasador al SUA la NATO. După Ucraina, el se va deplasa la Paris pentru a se întâlni cu 'responsabili francezi şi germani şi pentru a discuta procesul de pace de la Minsk şi formatul Normandia', potrivit diplomaţiei americane.

Google News
Comentează
Articole Similare
Parteneri