Armata rusă a desfăşurat lansatoare de rachete pe situl centralei nucleare Zaporojie (sud), aflată sub control ruşilor de la începutul lui martie, şi cu care loveşte în special raionul Nikopol, a afirmat vineri şeful Energoatom, operatorul ucrainean, scrie AFP, potrivit Agerpres.
"Ocupanţii ruşi au instalat sisteme de tiruri de rachete pe teritoriul centralei nucleare Zaporojie şi de acolo lovesc raionul Nikipol", a declarat preşedintele Energoatom, Petro Kotin, pe Telegram, după un interviu televizat pe postul ucrainean United News.
"Situaţia (la centrală) este extrem de tensionată şi tensiunea creşte pe zi ce trece. Ocupanţii îşi aduc acolo maşinăriile, inclusiv sistemele de rachete cu care au lovit deja peste râul Nipru şi pe teritoriul Nikopol", la 80 km sud-vest de Zaporojie, a indicat el.
Potrivit acestuia, până la 500 de soldaţi ruşi sunt încă pe locul centralei.
Ei "controlează situl", a spus Petro Kotin.
"Echipamente grele (tancuri, vehicule blindate), ocupanţi şi camioane încărcate cu armament şi explozivi rămân staţionate pe situl centralei", a subliniat el, considerând "insuficientă" presiunea pentru a îi face să plece şi criticând în special Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică (AIEA).
Directorul general al acesteia, Rafael Grossi, a insistat joi, potrivit unui comunicat, asupra "importanţei" ca AIEA să poată vizita centrala pentru a efectua "operaţiuni esenţiale de securitate, siguranţă şi protecţie la cea mai mare centrală nucleară din Ucraina".
Agenţia nu a mai putut merge la centrala atomică de la invazia rusă a Ucrainei pe 24 februarie.
Situl este ocupat de forţele ruse, dar personalul ucrainean continuă să îl opereze, a precizat comunicatul, evocând o situaţie "extrem de dificilă" din cauza "presiunii constante asupra personalului".
Rafael Grossi şi-a reiterat "temerile tot mai mari" privind condiţiile în care se află aceşti angajaţi şi "impactul acestor condiţii asupra siguranţei şi securităţii centralei".
În 2021, centrala a furnizat 20% din producţia anuală de energie electrică a Ucrainei şi 47% din cea produsă de parcul nuclear ucrainean, mai scrie AFP.
Rușii lansează rachete de la adăpostul centralei nucleare de la Zaporoje: Situaţia (la centrală) este extrem de tensionată
Explorează subiectul
Articole Similare

111
Cristela Georgescu întâmpină noul an cu un mesaj despre recunoștință și nădejde: A mai trecut un an în care am mers împreună
111

1.347
Revelion transformat în tragedie: doi adolescenți au murit din cauza artificiilor, iar alții au fost grav răniți
1.347

761
VIDEO Președintele somalez avertizează, după ce Israelul a recunoscut Somaliland ca stat: „O cutie a Pandorei se va deschide în lume”
761

2.353
Utilizatorii Shein, Temu sau Ali Express răsuflă ușurați: Cine achită, de fapt, taxa specială de 25 de lei pe colet, de la 1 ianuarie
2.353

1.121
VIDEO „Zidul Berlinului” din nordul Europei: gardul de 280 de kilometri separă o țară de Rusia
1.121

4.068
UPDATE / VIDEO-FOTO Rușii au lansat „botezul focului” în Ucraina! Atac amplu, în seara de Revelion: cel puțin 24 de persoane au fost ucise, în riposta Kievului
4.068

1.612
Haos pe munte înainte de Revelion: zeci de turiști, salvați de Salvamont. Mulți au ajuns direct la spital
1.612

5.027
VIDEO Tragedie în primele ore ale anului, în Elveția: zeci de morți într-o explozie în celebra stațiune de schi Crans-Montana
5.027

1.082
Ianuarie, luna marilor sărbători ortodoxe. Zilele cu cruce roșie și sfinții prăznuiți la început de an
1.082

990
Premieră europeană. Parisul pregătește o lege radicală: fără rețele sociale pentru cei sub 15 ani
990

1.274
Incendiu puternic în seara de Revelion! Degajare mare de fum într-un bloc din Alexandria: 12 persoane s-au autoevacuat, iar cinci au fost coborâte cu ajutorul autoscării
1.274

6.088
Ieșire explozivă a lui Donald Trump: familia Clooney, luată în râs, Franţa făcută praf pe tema imigraţiei
6.088

5.704
VIDEO Scene de groază în noaptea de Revelion la Timișoara: artificiile au scăpat de sub control, explodând la joasă înălţime
5.704

















Comentează