Rusoaica Mirra Andreeva a câștigat primul meci în circuitul WTA: tenismena în vârstă de 15 ani va juca cu Iga Swiatek în a 2-a rundă a turneului de la Madrid

tenis

Jucătoarea rusă de tenis Mirra Andreeva a câştigat, miercuri, la doar 15 ani, primul său meci în circuitul WTA, 6-3, 6-4 cu canadianca Leylah Fernandez, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.705.780 de euro.

Andreeva (194 WTA), care venea după două titluri ITF W60 consecutive, s-a impus în faţa finalistei de la US Open din 2021 (20 ani, 49 WTA) după o oră şi 16 minute de joc, notează Agerpres.

Următoarea adversară a rusoaicei va fi brazilianca Beatriz Haddad Maia, cap de serie numărul 13.

În alt meci jucat miercuri, germanca Tatjana Maria a dispus de filipineza Alexandra Eala cu 6-1, 6-1.

Britanica de origine română Emma Răducanu s-a retras din turneu din cauza unei accidentări la mâna dreaptă, au anunţat organizatorii pe Twitter.

Răducanu, campioană la US Open în 2021, urma să joace în primul tur contra bulgăroaicei Viktoria Tomova (lucky loser), care astfel o va înfrunta pe austriaca Julia Grabher (tot lucky loser). Câştigătoarea o va întâlni în turul secund pe poloneza Iga Swiatek, liderul mondial.