Meciurile din prima etapă a fazelor play-off şi play-out ale Superligii de fotbal au avut loc de vineri până luni.
Rezultate:
PLAY-OFF - Etapa 1
Sâmbătă 18 martie
FC FCSB - Universitatea Craiova 1-1 (0-1), Arena Naţională - Bucureşti
Au marcat: Malcom Edjouma (66), respectiv Jovan Markovic (32).
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Mihai Marius Marica (Bistriţa); al patrulea oficial: Iulian Dima (Bucureşti)
Arbitru video: Cătălin Popa (Piteşti); arbitru asistent adiţional: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea)
Observatori: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Cătălin Cursaru (Ploieşti) - LPF
Duminică 19 martie
FC Farul Constanţa - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 2-1 (1-0), Academia Hagi - Stadion Central - Ovidiu
Au marcat: Constantin Grameni (28), Adrian Mazilu (46), respectiv Alexandru Tudorie (59).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Mircea Orbuleţ (Bucureşti); al patrulea oficial: Ionuţ Coza (Cernica)
Arbitru video: Marian Barbu (Făgăraş); arbitru asistent video: Stelian Slabu (Braşov)
Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) - CCA, Paul Cazan (Bucureşti) - LPF
FC CFR 1907 Cluj - FC Rapid Bucureşti 2-2 (2-1), Stadion ''Dr. Constantin Rădulescu'' - Cluj-Napoca
Au marcat: Rangelo Janga (4 - penalty), Bismark Nana Boateng (23), respectiv Mattias Kait (11), Răzvan Onea (56).
Arbitru: Andrei Chivulete Florin (Bucureşti); arbitri asistenţi: Ovidiu Artene (Vaslui), Andrei Constantinescu (Bucureşti); al patrulea oficial: Bogdan Dumitrache (Bucureşti)
Arbitru video: Sorin Costreie (Buftea); arbitru asistent video: Alexandru Vodă (Alba Iulia)
Observatori: Octavian Şovre (Satu Mare) - CCA, Romolus Gabor (Hunedoara) - LPF
PLAY-OUT - Etapa 1
Vineri 17 martie
FC Voluntari - AFC Hermannstadt 1-1 (1-0), Stadion ''Anghel Iordănescu'' - Voluntari
Au marcat: Vitalie Damaşcan (31), respectiv Silviu Balaure (69).
Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti/Argeş); arbitri asistenţi: George Florin Neacşu (Câmpulung Muscel), Romică Bîrdeş (Piteşti); al patrulea oficial: Claudiu Marcu (Constanţa)
Arbitru video: Sorin Costreie (Buftea); arbitru asistent video: Cristina Mariana Trandafir (Bucureşti)
Observatori: Alexandru Deaconu (Bucureşti) - CCA, Bogdan Buhuş (Bârlad) - LPF
FC Petrolul Ploieşti - AFC UTA Arad 1-0 (0-0), Stadion ''Ilie Oană'' - Ploieşti
A marcat: Seniko Doua (89).
Arbitru: Sebastian Colţescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Daniel Mitruţi (Craiova), Adrian Popescu (Craiova); al patrulea oficial: Ionela Alina Peşu (Craiova)
Arbitru video: Bogdan Dumitrache (Bucureşti); arbitru asistent video: Valentin Avram (Bucureşti)
Observatori: Marcel Savaniu (Satu Mare) - CCA, Romulus Chihaia (Bucureşti) - LPF
Sâmbătă 18 martie
AFC Botoşani - AFC Chindia Târgovişte 1-0 (0-0), Stadion Municipal - Botoşani
A marcat: Sebastian Mailat (90).
Arbitru: Rareş George Vidican (Satu Mare); arbitri asistenţi: Ciprian Florin Danşa (Satu Mare), Imre-Laszlo Bucsi (Sfântu Gheorghe); al patrulea oficial: Szabolcs Kovacs (Carei)
Arbitru video: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi); arbitru asistent video: Adrian Vornicu (Iaşi)
Observatori: Florin Hîncu (Braşov) - CCA, Cătălin Popa (Vaslui) - LPF
Luni 20 martie
FC U Craiova 1948 - CS Mioveni 3-0 (0-0), Stadion ''Ion Oblemenco'' - Craiova
Au marcat: Dragoş Albu (52, 66 - penalty), Juan Bauza (90+5).
Arbitru: Andrei Moroiţă (Ploieşti); arbitri asistenţi: Marius Cristian Marchidanu (Brăila), Ionel Valentin Dumitru (Gherghiţa/Prahova); al patrulea oficial: Adrian Viorel Cojocaru (Galaţi)
Arbitru video: Andrei Antonie (Bucureşti); arbitru asistent video: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ)
Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti) - CCA, Ion Craiu (Bucureşti) - LPF
FC Universitatea Cluj - FC Argeş 2-0 (1-0), Cluj Arena - Cluj-Napoca
Au marcat: Martin Remacle (45+1), Dragoş Tescan (90+5).
Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici; arbitri asistenţi: Radu Adrian Ghinguleac, Bogdan Gheorghe (toţi din Bucureşti); al patrulea oficial: Marius Omuţ (Satu Mare)
Arbitru video: Szabolcs Kovacs (Carei); arbitru asistent video: Vlad Bârleanu (Bucureşti)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Claudiu Boaru (Mediaş) - LPF
Clasament play-off
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Farul Constanţa 1 1 0 0 2-1 35
2 CFR Cluj 1 0 1 0 2-2 33
3 FCSB 1 0 1 0 1-1 30
4 Universitatea Craiova 1 0 1 0 1-1 28
5 Rapid 1 0 1 0 2-2 27
6 Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1 0 0 1 1-2 21
Clasament play-out
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 FC U Craiova 1 1 0 0 3-0 23
2 Petrolul Ploieşti 1 1 0 0 1-0 21
3 Universitatea Cluj 1 1 0 0 2-0 20
4 FC Botoşani 1 1 0 0 1-0 19
5 FC Voluntari 1 0 1 0 1-1 18
6 FC Hermannstadt 1 0 1 0 1-1 17
7 Chindia 1 0 0 1 0-1 16
8 UTA Arad 1 0 0 1 0-1 14
9 FC Argeş 1 0 0 1 0-2 14
10 CS Mioveni 1 0 0 1 0-3 11
Au beneficiat de rotunjire CFR Cluj, FCSB, respectiv FC Argeş şi UTA.
Clasamentul final al sezonului regulat:
loc echipa M V E Î GM-GP P
1 Farul Constanţa 30 19 7 4 54-28 64
2 CFR Cluj 30 20 3 7 54-28 63
3 FCSB 30 16 6 7 51-35 57
4 Universitatea Craiova 30 16 6 8 37-27 54
5 Rapid 30 15 7 8 40-26 52
6 Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 30 11 9 10 47-30 42
....................................................................................................................
7 FC U Craiova 30 11 7 12 34-33 40
8 Petrolul Ploieşti 30 11 3 16 28-44 36
9 Universitatea Cluj 30 8 10 12 25-37 34
10 FC Voluntari 30 8 10 12 28-32 34
11 FC Botoşani 30 7 11 12 29-44 32
12 Chindia 30 7 11 12 32-42 32
13 FC Hermannstadt 30 11 8 11 30-29 32
14 FC Argeş 30 6 9 15 21-41 27
15 UTA Arad 30 6 9 15 29-41 27
16 CS Mioveni 30 4 10 16 23-45 22
Legendă: M - meciuri, V - victorii, E - egaluri, Î - înfrângeri, GM - goluri marcate, GP - goluri primite, P - puncte
NOTĂ: La egalitate de puncte, departajarea s-a făcut în urma rezultatelor directe.
FC Hermannstadt a fost sancţionată