Întrevederea dintre preşedinţii SUA şi Rusiei, Joe Biden şi Vladimir Putin, va avea loc pe 16 iunie la Geneva, în vila La Grange, a anunţat joi o reprezentantă oficială a Ministerului de Externe al Elveţiei, informează TASS, conform AGERPRES.
"Întrevederea va avea loc la vila 'La Grange' din Geneva, pe 16 iunie", a spus ea.
În comunicatul publicat pe pagina de Twitter a MAE elveţian se subliniază că "Elveţia le mulţumeşte celor două ţări pentru încredere, exprimată prin alegerea Genevei" drept loc pentru desfăşurarea summitului.
Vila "La Grange", construită în secolul al XVIII-lea, se află în mijlocul parcului cu acelaşi nume ce se întinde pe o suprafaţă de peste 21 de hectare, situat pe malul lacului din Geneva, la marginea oraşului. Acesta este cel mai mare parc urban, loc de relaxare foarte iubit de locuitorii Genevei. Din 1917 vila aparţine oraşului. În prezent, acolo se află o bibliotecă, au loc excursii pentru turişti.
Din 8 până în 18 iunie vila va fi închisă pentru vizitatori, în jurul parcului au fost ridicate garduri metalice, iar în parc au loc lucrări de amenajare. Autorităţile cantonului Geneva au anunţat pe 9 iunie impunerea stării de securitate sporită din 14 până pe 17 iunie. Sunt interzise zborurile de drone deasupra întregului canton.
Preşedintele american Joe Biden a părăsit miercuri dimineaţă Statele Unite, îndreptându-se spre Marea Britanie, prima etapă a turneului său european şi unde va participa la un summit G7, înaintea unei prime şi foarte aşteptate întrevederi cu omologul său rus Vladimir Putin, la Geneva.
Summitul cu Vladimir Putin va fi punctul culminant al acestei prime deplasări externe, ce intervine într-un moment în care Joe Biden se află în dificultate în ţară, pe fondul unor tensiuni în tabăra sa. Discuţiile cu Putin, ce vor viza Ucraina, Belarusul, soarta opozantului rus încarcerat Aleksei Navalnîi, atacurile cibernetice, se anunţă aspre şi dificile, mai ales asupra ultimului punct.
S-a stabilit! Când se va întâlni Joe Biden cu Vladimir Putin. Este o chestiune de zile
Explorează subiectul
Articole Similare

404
Ce i-a spus Zelenski șefului NATO în legătură cu disponibilitatea Rusiei de a pune capăt războiului
404

779
Ucraina primește un avertisment dur de la Fondul Monetar Internațional: are nevoie rapidă de reforme pentru a evita presiuni bugetare uriașe
779

677
Scenariu radical la Washington: Donald Trump mizează pe tarife în locul impozitelor. Analiştii politici rămân sceptici
677

1.274
Au descoperit fizicienii o nouă dimensiune a realității? Ipoteza care ar putea schimba radical modul în care înțelegem Universul
1.274

145
Bilanț tragic, după ce un avion al Forțelor Aeriene Boliviene s-a prăbușit în oraşul El Alto
145

1.125
Ruptură totală între Casa Albă și Anthropic: proiectele guvernamentale de inteligență artificială, sistate
1.125

112
Drona interceptată de armata Suediei lângă Malmo era rusească
112

1.678
Iranul face pasul înapoi: a acceptat să nu mai stocheze uraniu îmbogăţit
1.678

157
Viktor Orbán a convenit cu premierul slovac Robert Fico înființarea unei comisii ungaro-slovace pentru a verifica situația conductei de petrol Drujba
157

1.343
Se apropie momentul decisiv: Trump confirmă că o decizie crucială privind Iranul este 'pe masă'
1.343

2.582
Un mic sat din Europa a devenit un adevărat magnet pentru vedete: Tot mai mulți aleg să se mute în localitatea cu un peisaj de vis
2.582

2.273
Cercetătorii americani fac un anunț major: o nouă lume s-ar putea ascunde chiar în curtea noastră cosmică
2.273

906
Donald Trump aruncă bomba: Cuba, următoarea țintă a Statelor Unite
906

















Comentează