Şahtior Doneţk şi FC Copenhaga, calificate în sferturile de finală ale Ligii Europei

Sahtior Donetk

Liga Europa s-a reluat, miercuri, după ce a fost întreruptă în martie, din cauza pandemiei de coronavirus, cu meciuri retur din faza optimilor de finală, potrivit news.ro.

Şahtior Doneţk a învins, cu scorul de 3-0 (0-0), pe VfL Wolfsburg, într-o partidă disputată la Kiev.

Junior Morais a marcat două goluri, în minutele 89 şi 90+3, iar Solomon a înscris golul de 2-0, în minutul 90+1.

Khocholava (Şahtior) '68 şi Brooks (Wolfsburg) '71 au fost eliminaţi.

Ucrainenii s-au calificat în sferturi, după ce au câştigat şi manşa tur, cu 2-1.

Într-un alt meci, FC Copenhaga a învins, pe teren propriu, cu 3-0, formaţia Istanbul Başakşehir.

Au marcat Wind '4, '52 (p) şi Falk '62.

Danezii merg mai departe după ce au pierdut în tur, cu 0-1.

Tot miercuri, de la ora 22.00, de joacă partidele Inter Milano - Getafe şi Manchester United - Lask Linz (scor 5-0, în tur).

Pentru că nu au putut juca manşa tur, Inter şi Getafe dispută un singur meci pentru calificare, pe teren neutru, la Gelsenkirchen.