Sargeant, primul pilot american care punctează în Formula 1 după 30 de ani

skysports.com
audi formula 1

Logan Sargeant (Williams), debutant în Formula 1, a devenit duminică primul pilot american care punctează în această competiţie după o pauză de 30 ani, după ce s-a clasat al zecelea în Marele Premiu al Statelor Unite, beneficiind însă de descalificările lui Lewis Hamilton şi Charles Leclerc, transmite Reuters, potrivit Agerpres.

Seargent, 22 ani, clasat iniţial al 12-lea, a urcat pe locul 10, după ce monoposturile Mercedes (Hamilton) şi Ferrari (Leclerc) nu au trecut de inspecţia de la finalul cursei.

Ultimul pilot american care a punctat în F1 a fost Michael Andretti, cu un McLaren în 1993.

''Este uimitor să fac primul meu punct din Formula 1 pe teren propriu după weekend-ul plin de provocări pe care l-am avut. Sunt atât de mândru de această echipă şi de mine pentru munca grea şi progresul pe care l-am făcut în acest sezon", a declarat Sargeant, care în cursa anterioară din Qatar a fost nevoit să abandoneze din cauza căldurii excesive.

Thailandezul Alexander Albon s-a clasat pe locul nouă, astfel că Williams a avut doi piloţi în puncte pentru prima oară de la Marele Premiu al Ungariei din 2021.

Williams ocupă ultimul loc în clasamentul constructorilor, la zece puncte de Alfa Romeo, locul nouă.

Australianul Daniel Ricciardo, revenit după o accidentare la AlphaTauri, este acum singurul pilot de pe grila de start care încă nu a punctat în acest sezon.