SC Miercurea Ciuc şi ACSH Gheorgheni au debutat cu victorii în seriile din sferturile de finală ale competiţiei de hochei pe gheaţă Erste Liga

brasovmetropolitan.ro
hochei pe gheaţă

Sport Club Miercurea Ciuc şi ACSH Gheorgheni au debutat cu victorii în seriile din sferturile de finală ale competiţiei de hochei pe gheaţă Erste Liga, conform Agerpres.

Sport Club Miercurea Ciuc, campioana en titre, a trecut de MAC HKB Ujbuda cu 4-1 (1-0, 0-1, 3-0), pe Patinoarul ''Vakar Lajos'', prin golurile înscrise de David Stach, Tihamer Becze, Balazs Szabolcs Peter şi Jameson Milam, respectiv Mark Schlekmann.

ACSH Gheorgheni a câştigat şi ea pe propriul patinoar meciul cu Corona Braşov Wolves, cu 4-1 (1-1, 1-0, 2-0).

Akos Szigeti, Hunor Csaszar, Christopher Bodo şi Arnold Sillo au punctat pentru harghiteni, iar Niklas Robert Huard a semnat golul de onoare al vicecampioanei.

Partidele cu numărul doi ale seriilor vor avea loc vineri, tot la Miercurea Ciuc şi Gheorgheni.

Sferturile de finală se desfăşoară după sistemul cel mai bun din şapte meciuri.