Handbalista Cristina Neagu a fost sancţionată de Comisia de Disciplină din cadrul Federaţiei Române de Handbal cu o penalitate de 1.000 de lei pentru declaraţiile tendenţioase făcute în mass-media după meciul formaţiei sale CSM Bucureşti cu HC Zalău, informează site-ul oficial al FRH, potrivit Agerpres.
În acelaşi timp, antrenorul formaţiei HC Zalău, Gheorghe Tadici, care a oferit o replică Cristinei Neagu, nu a fost sancţionat.
"În legătură cu sesizarea domnului Constantin Din, preşedinte al FRH, privind declaraţiile apărute în mass media ale sportivei Cristina Neagu (CSM Bucureşti) şi ale domnului profesor Tadici Gheorghe (CSM Zalău), Comisia, văzând punctele de vedere ale celor doi, hotărăşte sancţionarea sportivei Cristina Neagu (CSM Bucureşti) cu penalitate 1.000 lei, dată limită de achitare 07.07.2022, conform art. 45.2 lit. b), pentru declaraţii tendenţioase care se dovedesc a fi nereale în mass media. În ce priveşte declaraţiile domnului Tadici Gheorghe, comisia, văzând prevederile art. 45.1 şi 45.2 RD, constată că luarea unor măsuri disciplinare în această situaţie nu este de competenţa CCD", se arată în soluţia comisiei.
De asemenea, arbitrii întâlnirii CSM Zalău - CSM Bucureşti (scor 24-26), criticaţi la rândul lor de Cristina Neagu, nu au fost sancţionaţi: "În legătură cu hotărârile Comisiei Centrale de Arbitri din data de 06.06.2022, C.C.D, văzând că sunt îndeplinite condiţiile art. 25, în baza art. 2.2 raportat la art. 26.3 lit. a), admite cererile de ratificare şi înscrie hotărârile în Registrul de evidenţă sancţiuni, după cum urmează: în urma analizei CCA privind prestaţia cuplului Gherman Alin/Moldovan Adrian la jocul de LNF dintre HC Zalău şi CSM Bucureşti din data de 26.05.2022, disputat la Zalău, a acordat calificativul 'Mediu' şi analizei Comisiei de Analiză Arbitraj, care a acordat calificativele: 2 x 'satisfăcător' şi 1 x 'satisfăcător/mediu', pe cale de consecinţă, consideră că nu se impune sancţionarea celor doi arbitri".
Comisia de Disciplină a dispus sancţionarea clubului CSM Bucureşti cu o penalitate în valoare de 2.000 de lei pentru absenţa unui reprezentant de la conferinţa de presă, premergătoare Cupei României Fan Courier, desfăşurată în data de 20 mai, la Mioveni.
După meciul HC Zalău - CSM Bucureşti (scor 26-24), din penultima etapă a Ligii Naţionale, Cristina Neagu a făcut o comparaţie între modul în care adversarele au jucat cu formaţia sa şi cu CS Rapid, adversara directă în lupta la titlul. De asemenea, ea a afirmat că rezultatele meciurilor de la Zalău se ştiu dinainte.
"Cu noi vă daţi viaţa, cu alţii vă daţi ... la o parte. Şi n-ar fi asta o problemă, dacă totul ar fi fair play. La Zalău, câştigătoarea se stabileşte dinainte. Norocul nostru că am reuşit să rezistăm, a câta oară, 7 contra 9. Oribil, jenant, iar handbalul nu merge într-o direcţie bună. Proud of us girls", a scris Neagu pe pagina personală de Facebook, mesajul ei fiind publicat ulterior în presa sportivă.
Ulterior, Gheorghe Tadici i-a răspuns handbalistei printr-o declaraţie publicată în ziarul Gazeta Sporturilor: "Mi-ar conveni şi mie să câştig un miliard pe lună, pentru două-trei ore de muncă pe zi. Şi restul păcăleală! Care sunt rezultatele obţinute de CSM Bucureşti de când a venit Neagu? Dacă pentru Cupa României şi campionat e nevoie de aproape 4 milioane de euro de euro buget... Astăzi, pe ce vorbim acum, au buget de 8 ori mai mare decât noi şi au nevoie de ajutor pentru a câştiga. E lamentabil".
Scandal în handbalul feminin - Cristina Neagu amendată de FRH pentru declarații tendențioase
Explorează subiectul
Articole Similare

22
Ce au descoperit specialiștii care au analizat conținutul crenvurștilor de porc din supermarketuri
22

461
Din gafă în gafă: premierul Bolojan pregătește „sabotarea” noii legi a pensiilor magistraților
461

623
SURSE Ilie Bolojan a decis: Adriana Săftoiu, propunerea PNL pentru șefia TVR
623

722
Guvernul pregătește un nou proiect pe pensiile magistraților, săptămâna viitoare? Ministrul Justiției: 'Nu pot nici să confirm, nici să infirm' EXCLUSIV
722

1.472
Ministrul Sănătății, apel dur către clinicile private din România: "Închideţi-vă clinicile dacă nu funcţionaţi în regulă, ca să nu vin eu să le închid”
1.472

2.739
„Înapoi la carte!” – mesajul tăios al judecătoarei Viorica Costiniu. De ce Lia Savonea este, de fapt, șefa puterii judecătorești
2.739

1.112
Operațiune în forță a polițiștilor din România și alte trei state: Droguri de mare risc preparate în laboratoare, traficanți luați pe sus de mascați
1.112

988
Îngrijorare în Taiwan - China testează cea mai mare navă de asalt amfibie din lume
988

2.270
Fenomenul în lanț care pune la pământ sistemul medical românesc: „Nu mai e doar banul, ci sistemul defect"
2.270

2.631
„Fumigenă perfectă!” – Magistrat CSM demontează protestele împotriva Liei Savonea. Ce spune și președintele Nicușor Dan
2.631

803
VIDEO Ciprian Ciucu, atac subtil la adresa lui Nicușor Dan: "Este multă dezordine în București"
803

1.927
VIDEO Ilie Bolojan, impresionat de grădinarii de la Cotroceni când a vorbit de securitatea României
1.927

2.024
Kim Jong un trimite mii de muncitori în Rusia: Ture de 12 ore și 2,5 dolari pe oră pentru a fabrica drone
2.024


















Comentează