În Austria vor avea loc duminică alegeri parlamentare anticipate, iar fostul cancelar conservator Sebastian Kurz este favorit conform sondajelor, transmite AFP, care prezintă mai multe scenarii posibile potrivit Agerpres.
Precedentul guvern de coaliţie, format din Partidul Poporului (OeVP, de dreapta) şi Partidul Libertăţii (FPOe, extrema dreaptă) a căzut la sfârşitul lui mai, în urma unei moţiuni de cenzură, după un scandal de corupţie.
Sistemul electoral austriac este proporţional şi niciun partid nu va obţine probabil majoritatea absolută, arată AFP.
Este posibilă o revenire a extremei drepte, sub conducerea noului lider al FPOe, Norbert Hofer. Acesta insistă că doreşte să revină la guvernare, dar nu ca ministru al transporturilor, ci ca vicecancelar într-un cabinet condus de Kurz.
Hofer a fost învins în turul al doilea al alegerilor prezidenţiale din 2016. El consideră că a făcut tot ce trebuia pentru refacerea imaginii partidului, după ce predecesorul său la conducere, Heinz-Christian Strache, a fost nevoit să demisioneze în mai, după ce a apărut o înregistrare video în care îi propunea unei femei care se dădea drept cetăţeană rusă o înţelegere privind acte de corupţie.
O coaliţie a dreptei cu extrema dreaptă este în continuare cea mai populară în rândul alegătorilor austrieci, dintre care 23% ar vota pentru această formulă.
Kurz are o relaţie bună cu Hofer, însă refuză revenirea în guvern a fostului ministru de interne Herbert Kickl, reprezentantul facţiunii dure din FPOe.
Un al doilea scenariu posibil este refacerea alianţei de centru. Social-democraţii, conduşi pentru prima dată de o femeie - Pamela Rendi-Wagner, fostă ministru al sănătăţii - şi-au exprimat dorinţa de a reveni la guvernare, iar în culisele OeVP se fac presiuni asupra lui Kurz să ia în considerare o coaliţie cu stânga. Această soluţie a asigurat guvernarea Austriei timp de 44 de ani, după al doilea război mondial.
Kurz se teme însă că o alianţă cu social-democraţii i-ar scădea popularitatea, fiindcă alegătorii nu agreează ideea. Într-o astfel de formulă s-ar face simţite şi unele conflicte personale, iar partidele s-ar confrunta direct pe probleme sociale şi economice.
Există şi posibilitatea unei premiere la guvernare, dacă partidul liberal NEOS şi Verzii vor fi reprezentaţi în noul parlament, aşa cum speră; Kurz nu exclude formarea unei coaliţii tripartite.
În campania electorală, temele legate de modificările climatice au prevalat în faţa problemelor migraţiei, iar Kurz a început o apropiere de ecologişti pentru un program de guvernare. Verzii conduc deja mai multe regiuni din Austria alături de conservatori şi iau în considerare o primă participare la un guvern federal.
Pentru Kurz, o alianţă cu Verzii ar aduce şi beneficii de imagine pe plan internaţional, după ce a avut de suferit la acest nivel din cauza concesiilor făcute extremei drepte.
Se poate construi şi o coaliţie pe ideea "orice în afară de Kurz", arată AFP. Dacă atât stânga, cât şi extrema dreaptă obţin rezultate mai bune decât se anticipează, ar putea forma teoretic o majoritate fără conservatori, aşa cum a s-a mai întâmplat în perioada 1983-1986. Partidul Social Democrat (SPOe) guvernează deja alături de FPOe provincia Burgenland din estul Austriei, la frontiera cu Ungaria. Chiar fostul cancelar avertizează de altfel despre "pericolul" unei astfel de alianţe pentru a-şi mobiliza electoratul.
Problema este însă opoziţia exprimată de Rendi-Wagner, care acuză FPOe de derapaje xenofobe. Pentru o alianţă cu extrema dreaptă, social-democraţii ar trebui deci să îşi desemneze o nouă conducere.
În fine, se poate ajunge şi la repetarea alegerilor, dacă după rezultatele scrutinului de duminică nu se va putea forma un guvern. Kurz a lăsat să se înţeleagă că ar putea cere votul parlamentului şi pentru un guvern minoritar, format din reprezentanţi ai OeVP şi ai societăţii civile, dar opoziţia a anunţat deja că nu va susţine un astfel de cabinet fără precedent în Austria.
AFP încheie prezentarea posibilităţilor postelectorale cu observaţia că orice guvern va trebui învestit de preşedintele Austriei, ecologistul liberal Alexander Van der Bellen, iar influenţa acestuia ar putea conta pentru încheierea unui pact între OeVP şi Verzi.
Scenariile posibile înainea alegerilor din Austria
Explorează subiectul
Articole Similare

25
Atac ucrainean cu drone pe teritoriul Rusia: un centru comercial din regiunea Belgorod este în flăcări
25

51
VIDEO Donald Trump vrea discuții cu Maduro, dar amenință în același timp cu trupe americane în Venezuela
51

19
Parlamentul Canadei adoptă bugetul la limită. Guvernul condus de Mark Carney a supraviețuit luni unui vot de încredere
19

612
„Polonia e stare de dinainte de război” – avertisment dur de la șeful Statului Major General al Forțelor Armate poloneze
612

41
Hamas respinge rezoluţia Consiliului de Securitate al ONU privind faza a doua a planului de pace în Fâşia Gaza
41

31
Donald Trump anunță că va vinde avioane de vânătoare F-35 Arabiei Saudite
31

318
ONU dă undă verde Planului de Pace al lui Trump în Gaza: 13 voturi pentru, Rusia și China s-au abţinut
318

663
Declarație-bombă a lui Trump: spune ca nu are nicio problemă să atace Mexicul
663

323
VIDEO Lupte grele în Sudan: bătălie pe viață și pe moarte pentru controlul zonal și o ecuație geopolitică complicată
323

39
Partidele de dreapta aliate cu candidatul de extremă dreapta la prezidenţialele din Chile ,José Antonio Kast, vor deţine majoritatea în Parlament
39

1.389
LIVE TEXT - Război în Ucraina: Trupele Kievului continuă operațiunea de eliminare a ultimilor militari ruși rămași în nordul orașului Kupiansk
1.389

39
Papa Leon denunță lipsa de voință politică în privința schimbărilor climatice
39

232
Un grup de 153 de palestinieni soseşte cu un zbor charter în Africa de Sud şi ridică întrebări despre intenţiile Israelului
232

















Comentează