Mai multe persoane au fost murit, iar altele au fost rănite după ce un autobuz s-a izbit de o stație în centrul Stockholmului, au anunțat polițiștii suedezi, potrivt BBC.
Accidentul a avut loc în jurul orei 15:00 (14:00 GMT) pe strada Valhallavägen din capitala Suediei.
Într-un comunicat, poliția a precizat că incidentul a fost clasificat ca ucidere din culpă agravată.
Poliția a adăugat că, deocamdată, nu oferă informații despre numărul, sexul sau vârsta persoanelor afectate.
Radiodifuzorul național SVT a citat un manager de comunicare de la Transdev, compania care operează serviciile locale de autobuz în nordul Stockholmului, care a spus că autobuzul etajat aparținea companiei.
Un martor, proprietar al unui magazin de pe stradă, a declarat pentru SVT că autobuzul a lovit un stâlp în fața adăpostului pentru autobuz. Mai multe persoane au intrat plângând în magazin, a mai spus martorul.
„Încă nu știm cauza acestui incident, dar în acest moment gândurile mele se îndreaptă mai întâi către cei afectați și familiile lor,” a declarat prim-ministrul Ulf Kristersson într-o postare pe X.
UPDATE:
Trei persoane au fost ucise şi trei rănite vineri după-amiaza, în centrul Stockholmului, când un autobuz cu etaj a lovit un refugiu de autobuze, arată un prim bilanţ anunţat de poliţia suedeză, transmite AFP, conform agerpres.ro.
"Trei persoane au murit în incident, iar procesul de identificare este în desfăşurare. Trei persoane rănite au fost transportate la spital, două cu ambulanţa şi una prin alte mijloace", a precizat poliţia într-un comunicat.
Cauza accidentului este încă necunoscută, a declarat mai devreme pentru AFP purtătoarea de cuvânt a poliţiei Nadya Norton, menţionând că şoferul autobuzului a fost arestat şi a fost deschisă o anchetă pentru omor din culpă.
În autobuz nu se aflau pasageri la momentul respectiv.































Comentează