Scriitorul spaniol Javier Sierra a fost desemnat, duminică, marele câştigător al celei de-a 66-a ediţii a premiului Planeta, cea mai importantă distincţie literară a lumii hispanice, pentru romanul său ''El fuego invisible'', un thriller despre semnificaţia Graalului, informează luni AFP, conform agerpres.ro.
''El fuego invisible'' a concurat cu titlul provizoriu ''La montana artificial'' şi sub pseudonimul feminin Victoria Goodman, unul dintre personajele romanului.
Acest thriller tratează povestea unui lingvist care porneşte într-o aventură pentru a "rezolva misterul originii cuvântului care a schimbat istoria europeană în secolul al XII-lea", Graalul.
În urma câştigării acestui premiu, Javier Sierra, un jurnalist de 46 de ani care a vândut circa 3 milioane de cărţi traduse în peste 40 de limbi, va primi 601.000 de euro.
Anul acesta, 634 de romancieri au concurat pentru premiul Planeta, 193 dintre aceştia fiind din America Latină.
De-a lungul istoriei sale, premiul Planeta a încoronat vedete ale lumii literare, precum peruvianul Mario Vargas Llosa sau spaniolii Eduardo Mendoza şi Manuel Vazquez Montalban, precizează sursa citată.
Planeta, cel important grup editorial din lumea hispanică, a anunţat cu câteva zile în urmă că îşi va muta sediul din Barcelona în urma incertitudinilor generate de referendumul pentru independenţa catalană care a avut loc la 1 octombrie, în ciuda faptului că acesta a fost declarat ilegal de instanţele spaniole.
Scriitorul spaniol Javier Sierra a câștigat premiul Planeta 2017
Explorează subiectul
Articole Similare

1.003
Dan Negru, ironii la adresa foștilor șefi după ce a aflat că o emisiune pe care a făcut-o revine în grilă: 'Nu vă bazați pe mine'
1.003

28
Papa Leon al XIV-lea readuce farmecul Crăciunului prin ceremonii solemne. Programul evenimentelor de iarnă a fost anunțat oficial
28

57
Prințesa Amalia, moștenitoarea tronului Țărilor de Jos a început serviciul militar. Prima femeie din familia regală olandeză în această postură
57

1.383
EXCLUSIV Sfântul Sinod a ridicat interdicția care îl viza pe ÎPS Teodosie - UPDATE
1.383

62
Madonna face mărturisiri cutremurătoare: 'M-am gândit la sinucidere în timpul luptei pentru custodia fiului meu'
62

51
Judecătoarea Bogdan era de multă vreme omul sistemului: În 2011, Kovesi intervenea în favoarea Cameliei Bogdan la CSM
51

24
Cazinoul Constanța a atras 170.000 de vizitatori în primele patru luni de la redeschidere
24

16
Tilly Norwood, actrița creată de AI agită apele în industria filmului
16

59
Nicole Kidman și Keith Urban se despart după 19 ani de căsnicie
59

16
PiciordePlay lansează primul abonament de teatru online din România
16

11
Record de participări la 'Premio Planeta': peste 1.300 de manuscrise înscrise în competiție
11

92
România găzduiește pentru prima dată finala internațională a concursului francofon 'Teza mea de doctorat în 180 de secunde'
92

19
Arnold Schwarzenegger cere acțiuni reale împotriva poluării: 'Ucidem copii. Trebuie să eliminăm poluarea'
19
Comentează