Seară NEBUNĂ în Liga Campionilor: 4-4 ca la teatru, în Chelsea - Ajax, Stanciu a smuls un egal Barcelonei, iar Hagi a plecat învins de la Liverpool

champions league

Slavia Praga, echipa la care este legitimat fotbalistul român Nicolae Stanciu, a obținut un rezultat mare marți seară, în Liga Campionilor. Echipa din Cehia a remizat, scor 1-1, pe terenul Barcelonei.

Slavia a făcut un meci bun în Spania, deși Ernesto Valverde Tejedor a aliniat cel mai bun ”11” pe care îl avea la dispoziție. Practic, din lot a lipsit un singur jucător important, atacantul Luis Suarez, dar Barcelona nu a reușit să treacă de reduta cehilor. Chiar dacă nu a pus prea multe probleme pe fază ofensivă, echipa lui Stanciu s-a apărat exemplar în defensivă; i-a blocat pe Messi, Dembele și Griezmann.

Singura ocazie importantă a Slaviei i-a aparținut chiar lui Nicolae Stanciu. Românul a fost servit ideal, în careu, de Peter Olayinka, dar șutul său a lovit un coechipier și s-a dus pe lângă poartă. Mijlocașul a început ca titular meciul și a fost schimbat în minutul 63.

La Londra, Ajax a condus cu 4-2, dar Chelsea a revenit și a smuls un egal, după ce olandezii au avut 2 elimnați în numai 3 minute. Răzvan Marin a fost rezervă neutilizată. Tătărușanu a văzut, tot de pe bancă, victoria cu 3-1 a lui Lyon cu Benfica, în timp ce Ianis Hagi a stat pe bancă la Liverpool, unde Genk a pierdut, 1-2.

Chelsea - Ajax 4-4

Au marcat: Jorginho ‘5 (penalti), ’71 (penalti), Azpilicueta ’63, James ’74 / Abraham ‘2 (autogol), Promes ’20, Kepa ’35 (autogol), Van de Beek ‘55

De la Ajax au fost eliminaţi Blind ’68 şi Veltman ’69.

Napoli - Salzburg 1-1

Au marcat: Lozano ’44 / Haaland ’11 (penalti)

Valencia - Lille 4-1

Au marcat: Parejo ’66 (penalti), Soumaoro ’82 (autogol), Kondogbia ’84, F. Torres ‘90 / Osimhen ‘25

Barcelona - Slavia Praga 0-0

Zenit - RB Leipzig 0-2

Au marcat: Demme ‘45+5, Sabitzer ’63