Searia senzațională a lui Șumudică continuă - Gaziantep a învins Alanyaspor, scor 3-1, şi a urcat pe locul 3 în SuperLig

Marius Șumudică

Gaziantep, echipă antrenată de Marius Şumudică, a învins, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 3-1 (2-1), formaţia Alanyaspor, în etapa a XV-a a campionatului turc de fotbal SuperLig, potrivit news.ro.

Au marcat: Dicko '9, Demir '30, Maxim '61 / Davidson '26.

La gazde, fundaşil Alin Toşca şi mijlocaşul Alexandru Maxim au fost titulari.

Maxim a marcat cu un şut la colţul lung, din poziţie lateral-stânga, din marginea careului mare, după o acţiune de contraatac a formaţiei lui. Aceasta a fost a şaptea reuşită a internaţionalului român, în campionatul în curs.

El a primit, duminică, un cartonaş galben, în minutul 70, şi a fost schimbat, în minutul 74, cu Kozulj.

După a patra victorie la rând, Gaziantep a urcat de pe locul 5 pe locul 3, cu 27 de puncte.

Galatasaray ocupă primul loc în clasament, cu 29 de puncte, fiind urmată de Alanyaspor şi Gaziantep, cu câte 27 de puncte, de Fenerbahce, 26 de puncte şi de Beşiktaş, cu 25 de puncte. Beşiktaş poate da jos de pe podium echipa lui Şumudică, dacă va câştiga meciul de duminică, pe care îl va disputa, pe teren propriu, cu Sivasspor.