Sebastian Vettel a câştigat Marele Premiu al Belgiei, a 13-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1

Sebastian Vettel

Germanul Sebastian Vettel (Ferrari) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Belgiei, a 13-a etapă a Campionatului Mondial de Formula 1, scrie news.ro.

Pentru Vettel este a cincea victorie din acest sezon.

Pe locul doi a terminat britanicul Lewis Hamilton (Mercedes), iar al treilea Max Verstappen (Olanda/Red Bull).

Al patrulea s-a clasat Valtteri Bottas (Finlanda/Mercedes), al cincilea Sergio Perez (Mexic/Force India), pe poziţia a şasea Esteban Ocon (Franţa/Force India), pe şapte Romain Grosjean (Franţa/Haas-Ferrari), pe opt Kevin Magnussen (Danemarca/Haas-Ferrari), pe nouă Pierre Gasly (Franţa/Toro Rosso-Honda) şi pe 10 Marcus Ericsson (Suedia/Sauber-Ferrari).

Au mai încheiat cursa Carlos Sainz jr. (Spania/Renault) – locul 11, Serghei Sirotkin (Rusia/Williams) – 12, Lance Stroll (Canada/Williams) – 13, Brendon Hartley (Noua Zeelandă/Toro Rosso-Honda) – 14 şi Stoffel Vandoorne (Belgia/McLaren-Renault) – 15, în timp ce Kimi Raikkonen (Finlanda/Ferrari), Daniel Ricciardo (Australia/Red Bull), Charles Leclerc (Monaco/Sauber-Ferrari), Fernando Alonso (Spania/McLaren-Renault) şi Nico Hulkenberg (Germania/Renault) au abandonat.

După cursa din Belgia, clasamentul piloţilor (primele zece locuri) este următorul: