Şeful diplomaţiei poloneze, Witold Waszczykowski, s-a declarat miercuri 'şocat' de dezbaterea desfăşurată în aceeaşi zi în plenul Parlamentului European în legătură cu situaţia statului de drept în Polonia şi i-a acuzat pe unii oficiali ai Uniunii Europene că nu doresc să discute cu autorităţile de la Varşovia, potrivit thenews.pl, scrie agerpres.ro.
Witold Waszczykowski a declarat că nu înţelege 'pe ce bază' membrii Parlamentului European au dezbătut situaţia reformei judiciare din Polonia, în contextul în care modificările legislative respective încă nu au fost aprobate de parlamentul de la Varşovia.
Oficialul polonez a estimat că rezoluţia adoptată de eurodeputaţi 'trebuie să fie privită ca un instrument de exercitare a presiunii politice asupra Poloniei' şi reprezintă un 'document unilateral care este prea des bazat pe evaluări politice şi foloseşte prea puţin o analiză juridică profundă', subliniind că această abordare este în detrimentul procesului de integrare europeană întrucât duce 'exclusiv la stigmatizarea unui stat membru'.
Membrii Parlamentului European (PE), reuniţi în sesiune plenară la Strasbourg, au estimat miercuri că situaţia din Polonia implică un 'risc evident de încălcare gravă' a valorilor europene, inclusiv statul de drept, incluse în Tratatul Uniunii Europene. Îngrijorările PE se referă la separaţia puterilor în stat, independenţa sistemului judiciar şi respectarea drepturilor fundamentale.
Eurodeputaţii au adoptat - cu 438 voturi pentru, 152 voturi contra şi 71 abţineri - o rezoluţie ce prevede pregătirea unei cereri oficiale adresate Consiliului UE pentru activarea mecanismului preventiv prevăzut de articolul 7 al Tratatului UE. Dacă riscul persistă şi autorităţile poloneze refuză să dea curs recomandărilor Bruxelles-ului, procedura ar putea duce la suspendarea dreptului de vot al Poloniei în Consiliu.
Conform regulamentului de procedură al Parlamentului European, Comisia pentru libertăţi civile a PE (LIBE) va trebui să elaboreze o 'propunere motivată', documentul prin care se solicită Consiliului să activeze mecanismul privind statul de drept, ca răspuns la 'riscul evident de încălcare gravă' a valorilor europene de către autorităţile poloneze.
De la începutul anului trecut, Parlamentul European a organizat cinci dezbateri şi a votat trei rezoluţii cu privire la democraţia şi statul de drept în Polonia.
Şeful diplomaţiei poloneze, 'şocat' de dezbaterea din plenul PE privind statul de drept din Polonia
Explorează subiectul
Articole Similare

144
Incursiunea aviației ruse în spațiul aerian estonian: Bombardierele ruseşti se îndreptau spre Tallin,cu rachete aer-aer sub aripi
144

569
Stai acasă și conduci o mașină reală. Noul proiect care le permite oamenilor să șofeze de pe canapea
569

23
VIDEO Ultima colecție semnată Giorgio Armani, omagiată într-un spectacol inedit cu vedete de la Hollywood
23

107
Planul lui Trump pentru Gaza 'se va termina în lacrimi' - Reacție dură din interiorul guvernului israelian
107

88
Cargo olandez lovit în largul coastelor yemenite - Intervin nave militare grecești și franceze
88

2.272
Trump dă de pământ cu Putin și Medvedev: ‘Tigru de hârtie’ și ‘om prost’ – ce soluție propune pentru pacea din Ucraina
2.272

1.640
Medvedev vorbește de un posibil război cu Europa: 'Rusia a venit întotdeauna în Europa doar ca eliberator, nu ca invadator'
1.640

41
Lecția Ucraina - Ce trebuie să învețe Trump dacă vrea ca noul său plan pentru Orientul Mijlociu să aibă succes
41

38
Președintel Zelenski anunță că situația centralei nucleare Zaporojie a devenit critică
38

21
Premierul estonian: Vladimir Putin vrea să distragă atenţia UE de la Ucraina
21

933
Trump susține că Nobelul pentru Pace va fi acordat unui 'tip fără merite': Președintele SUA repetă că este dezamăgit de Putin
933

484
Italia își retrage fregata care trebuia să ducă ajutoare în Gaza: Se tem de un conflict diplomatic cu Israelul
484

19
Brazilia deschide anchetă pentru cazuri de intoxicație cu alcool contrafăcut
19
Comentează