Şeful serviciilor de securitate din Gaza, generalul palestinian Tawfiq Abu Ne'em, a acuzat sâmbătă Israelul că se află în spatele tentativei de asasinat de vineri împotriva sa, informează Xinhua. Liderul Hamas, Ismail Haniyeh, a formulat acuzaţii similare, de asemenea fără a indica dovezi în sprijinul afirmaţiilor sale, relatează AFP, conform agerpres.ro.
Abu Ne'em a supravieţuit după ce sub Jeep-ul său a explodat o bombă. Surse medicale au declarat că generalul a suferit răni uşoare la un picior, la spate şi la cap şi a fost spitalizat pentru îngrijiri. Atentatul nu a fost revendicat.
Revenit acasă, şeful securităţii palestiniene a înregistrat un mesaj video în care poate fi văzut întins pe pat, acasă la el. În declaraţia sa, el afirmă că singurul care ar avea de câştigat de pe urma haosului creat de uciderea sa ar fi "ocupantul" - termen care se referă la statul Israel. Tentativa de asasinat nu va influenţa însă reconcilierea între grupările palestiniene, insistă Abu Ne'em.
"Suntem atât de aproape de sfârşitul disensiunilor între noi şi de începutul unei vieţi noi pentru populaţia din Gaza şi pentru toţi palestinienii, când punctele de trecere a frontierei vor fi transferate autorităţilor palestiniene, pe 1 noiembrie", a mai spus generalul, care a promis că îşi va relua îndatoririle imediat după ce se reface.
Tawfiq Abu Ne'em a fost eliberat în octombrie 2011, în cadrul unui schimb de prizonieri între Israel şi gruparea palestiniană Hamas, după 22 de ani de detenţie în închisorile israeliene. El a fost numit şef al forţelor de securitate din Gaza în 2015.
Şeful serviciilor de securitate din Gaza acuză Israelul de tentativă de asasinat
Explorează subiectul
Articole Similare

265
Trump e pregătit să susțină legea republicanilor: Sancțiuni severe pentru țările care fac afaceri cu Rusia / Statul care riscă să fie adăugat pe listă
265

7
Indonezia: Cel puţin 18 oameni au murit în urma alunecărilor de teren din Java Centrală
7

2.130
Jocul din Estul Europei care îi arată lui Donald Trump realitatea nefardată: România și Bulgaria au reacționat total diferit
2.130

1.797
Donald Trump se întâlnește cu marele rival, noul star în ascensiune al politicii americane: În campanie l-a numit comunist și l-a amenințat cu deportarea
1.797

24
Premierul israelian Benjamin Netanyahu: Coloniştii violenţi sunt o minoritate
24

43
Sute de școli din Australia și Noua Zeelandă au fost închise în urma poluării a aerului cu azbest
43

1.368
SUA intră tare în ”cartelul condus de Maduro”: Cartel de los Soles va fi clasificat ca grup terorist
1.368

2.351
Rușii au atacat dezlănțuit în Ucraina: Sunt mai mulți morți și răniți, după ultimele bombardamente
2.351

3.734
Președintele din 'Insula Păcii', susținut puternic de Donald Trump, înfrângere politică de proporții: A pierdut la propriul referendum
3.734

8.685
Donald Trump a dat undă verde: Se deschide 'Cutia Pandorei' în SUA și va genera un cutremur
8.685

3.504
Doamnele de fier ale Japoniei schimbă total direcția țării: Se naște un mare jucător în Asia
3.504

3.656
VIDEO Americanii trag în tot ce mișcă în zona Pacificului: Se complică situația cu Venezuela
3.656

2.800
VIDEO Promovare cu final scandalos: cascadoria unei companii auto a provocat daune unui monument faimos
2.800


















Comentează