'Selecao' nu mai e ce a fost! Echipa U20 a Israelului a învins Brazilia U20 în sferturile de finală ale Cupei Mondiale FIFA U20

Echipa israeliană U20 a intrat în istoria fotbalului sâmbătă, când a învins Brazilia cu 3-2 în prelungiri, în sferturile de finală ale Cupei Mondiale FIFA U-20 de la San Juan, Argentina, conform news.ro.

Pentru un loc în finală, israelienii vor întâlni pe 8 iunie fie Statele Unite, fie Uruguay, care se vor întâlni duminică la Santiago del Estero.

Brazilia, marea favorită, a aşteptat până în minutul 56 pentru a deschide scorul prin Marcos Leonardo, dar Anan Khalaili a egalat pentru Israel patru minute mai târziu, ducând meciul în prelungiri.

Brazilia a preluat din nou conducerea devreme prin Matheus Nascimento (91). Apoi, Israelul a egalat din nou (2-2, 93), prin Hamza Shibli. În cele din urmă, în minutul 105, Dor David Turgeman a tras pe lângă portarul sud-american Kaique Pereira (3-2), care îşi salvase deja echipa cu câteva parade de clasă cu puţin timp înainte.

Semifinalele sunt programate pe 8 iunie, pe Estadio Diego Armando Maradona din La Plata.