Semnal că am putea asista la privatizarea TAROM sau a CFR! Vicepremierul Gheorghiu: 'Ar trebui să ne gândim să ieșim din paradigma asta că nu ne vindem țara'

Autor: Eugen Dinu

Publicat: 01-02-2026 23:43

Actualizat: 01-02-2026 23:47

Article thumbnail

Sursă foto: Facebook

Semnal că am putea asista la privatizarea TAROM sau a CFR! Vicepremierul Gheorghiu: „Ar trebui să ne gândim să ieșim din paradigma asta că nu ne vindem țara”.

Vicepremierul Oana Gheorghiu a declarat, în această seară, că oamenii politici ar trebui să iasă din paradigma „că nu ne vindem țara, că nu primim investitori străini”.

„Ar trebui să ne gândim să ieșim din paradigma asta că nu ne vindem țara”

Vicepremierul a dat exemplul companiei Dacia, care „este un model de succes”, companie deținută de francezii de la Renault.

Gheorghiu a menționat că „nu ne vindem țara, dar ne-o pierdem în fiecare zi cu fiecare ban pe care companiile îl pierd”, referindu-se la companiile de stat care sunt pe pierdere.

„Ar trebui să ne gândim să ieșim din paradigma asta că nu ne vindem țara, că nu primim investitori străini. Cred că e un lucru rău pe care îl facem.

Noi nu ne vindem țara, dar ne-o pierdem în fiecare zi cu fiecare ban pe care companiile îl pierd. Și mă gândesc la compania românească Dacia, cred că este un model de succes și nu ne-am vândut țara.

Din contră, am ajuns să producem una dintre cele mai vândute mașini din Europa aici în țară la noi”, a spus ea.

„Mă gândesc că oamenii de acolo au primit locuri de muncă și din nou pentru că acolo este o companie serioasă care a făcut treabă bună în România cu români, au construit și un spital, Mioveni are unul dintre spitalele bune și publice și construite recent.

Deci, iată un model de succes la care ar trebui să ne uităm și să ne dăm seama că nu, din contră, noi nu ne vindem țara atunci când aducem parteneri serioși”, a completat Oana Gheorghiu, duminică seara, la Euronews România.

Semnal că am putea asista la privatizarea TAROM sau a CFR!

Oana Gheorghiu a spus, conform News.ro, că și pentru compania TAROM s-ar putea găsi „o soluție, inclusiv cu un partener care să ajute Taromul să ajungă pe linia de plutire”, precizând, totodată, că aceasta este „o părere personală”. 

Ea a declarat că, dacă va reieși că e nevoie de un partener la CFR, la TAROM sau la oricare altă companie, analiza ar trebui privită dintr-o perspectivă sănătoasă.

„Dacă din analiză va reieși că e nevoie de un partener, fie la CFR, fie la TAROM, fie la o altă companie, ar trebui să ne uităm la asta dintr-o perspectivă sănătoasă și să nu dăm din nou drumul și e un apel pe care îl fac la oamenii politici să nu înceapă din nou să cultive această sintagmă, ne vindem țara.

Nu, nu ne vindem țara, încercăm să folosim ce avem cât mai eficient cu putință, să producem bani care să ne ajute să avem servicii publice de calitate, să construim spitale, să avem școli mai bune”, a mai spus Gheorghiu, pentru sursa citată.

Google News
Explorează subiectul
Comentează
Articole Similare
Parteneri