Sepsi a învins cu scorul de 7-0 FC Botoşani, pe teren propriu, în Superligă. Gazdele au ratat două lovituri de pedeapsă

Inquam Photos / Sandor Manases
Inquam Sepsi Dinamo

Echipa Sepsi Sf. Gheorghe a învins, sâmbătă, pe teren propriu, gruparea FC Botoşani, scor 7-0, într-un meci din etapa 11 a Superligii. Gazdele au ratat şi două penaltiuri, informează News.ro.

Sepsi a început partida cu un penalti ratat, în minutul 17, când Pap a reţinut şutul lui Rondon. Tot Rondon a deschis însă scorul, în minutul 24, iar în minutul 45+1 acelaşi Rondon a reuşit dubla pentru gazde. În minutul 66 Ion Gheorghe a ratat un penalti, dar a urmărit balonul şi a înscris pentru 3-0. Scorul final a fost completat de Golofca (min. 71), Achahbar (min. 75) şi de dubla lui Tudorie (min. 83 şi min. 90+1, din penalti). Este cea mai categorică victorie din acest sezon al Superligii şi cea mai categorică din istoria clubului Sepsi Sf. Gheorghe.

SEPSI: Niczuly - Dimitrov, D. Ciobotariu, Ninaj, A. Dumitrescu - I. Gheorghe (Achahbar 74), N. Păun (Francisco Junior 74), Aganovic (C. Matei 67), J. Rodriguez – Rondon (Tudorie 67), Golofca (Bărbuţ 74). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

FC BOTOŞANI: E. Pap - Sno, Dican, Ţigănaşu, Dragu (Patache 58) - Sylla, Mussis (Ivanov 46), Perianu (Tîrcoveanu 46) - Shahaf, Camara (Mihai Roman 46), Mailat (Mihai Alexandru Roman 46). ANTRENOR: Mihai Teja

Cartonaşe galbene: Aganovic 41 / Ţigănaşu 57, Ivanov 77

Cartonaş roşu: Sno (FC Botoşani) min. 48

Arbitri: Călin Iulian - Neacşu George Florin, Mitruţi Daniel – Vidican rareş George

Arbitri VAR: Fesnic Horatiu Mircea - Slabu Stelian

Observator: Corneliu Fecioru