Serena Williams și Jessica Pegula în finala turneului de la Auckland

gettyimages.com
Serena Williams

Serena Williams și Jessica Pegula au avansat, sâmbătă, în finala turneului de la Auckland, potrivit Mediafax.

În prima semifinală, Jessica Pegula a învins-o pe Caroline Wozniacki, cu scorul de 3-6, 6-4, 6-0, într-o partidă ce a durat o oră și 55 de minute. În primul set, Wozniacki a început cu un serviciu pierdut, însă a revenit și a reușit două lovituri de break în fața lui Pegula. În setul secund, Pegula a revenit după două servicii pierdute de Wozniacki. În setul decisiv, Wozniacki nu a avut nicio șansă, Pegula reușind trei lovituri de break.

Serena Williams s-a impus, în cea de-a doua semifinală, în fața Amandei Anisimova, cu scorul de 6-1, 6-1. Partida dintre cele două jucătoare a durat doar 45 de minute. În primul set, Serena Williams a făcut un joc perfect, reușind trei break-uri în fața lui Anisimova. Nici în setul secund, Anisimova nu a fost o provocare pentru Williams, jucătoarea americană reușind din nou două lovituri de break.

Partida din finala turneului de la Auckland se joacă, duminică, de la 06:00.