Serie A: AC Milan a suferit o înfrângere în fața echipei Monza

eurosport.ro
serie a

Echipa italiană Monza a învins duminică seara, pe teren propriu, scor 4-2, gruparea AC Milan, în etapa a 25-a din Serie A, scrie news.ro.

La Monza gazdele au înscris primul gol abia în minutul 45, când Pessina a trimis balonul în plasă deschizând scorul. Până la finalul primei reprize, Monza a făcut 2-0 prin Mota şi milanezii au început cursa pentru egalare, însă au rămas în zece din minutul 52, după eliminarea lui Luka Jovic, cu roşu direct primit în urma consultării VAR.

Giroud a redus din diferenţă în minutul 64 şi Pulisic a adus egalarea pentru milanezi, în minutul 88, însă scorul final a fost 4-2 pentru Monza după golul superb din minutul 90 reuşit de Warren Pierre Bondo şi reuşita tânărului Daniel Maldini, din minutul 90+5.

Milan bifează primul eşec din 2024 şi nu reuşeşte să o depăşească pe Juventus în clasament, rămânând pe locul trei, cu 52 de puncte. Monza are 33 de puncte şi se află pe locul 11 în Serie A.