Shell negociază cu un consorţiu de companii energetice din India vânzarea participaţiei sale într-o centrală cu gaz natural lichefiat (GNL) din Rusia, pe care firma britanică a abandonat-o, din cauza invadării Ucrainei, au declarat pentru Reuters surse care au dorit să-şi păstreze anonimatul, notează Agerpres.
Interesul consorţiului în ceea ce priveşte unitatea din Rusia arată cum este decisă India să acţioneze în privinţa activelor energetice şi a livrărilor ieftine de petrol care vin pe piaţă ca rezultat al retragerii companiilor occidentale de pe piaţa rusă.
În februarie, Shell anunţa închiderea tuturor operaţiunilor sale din Rusia, inclusiv renunţarea la participaţia sa de 27.5% în centrala cu gaz natural lichefiat Sakhalin-2. Shell a înregistrat deprecieri de active de 3,9 miliarde de dolari după impozitare în urma suspendării operaţiunilor din Rusia
Shell, cel mai mare trader global de gaze natural lichefiat, negociază cu un grup de companii energetice din India, inclusiv ONGC Videsh şi Gail, vânzarea participaţiei deţinute la Sakhalin-2. Orice acord de vânzare trebuie aprobat de autorităţile de la Moscova, susţin sursele.
Oficialii Shell şi ai firmelor indiene nu au răspuns solicitărilor Reuters de a comenta informaţia.
Guvernul indian a cerut companiei energetice de stat să evalueze posibilitatea achiziţionării de active ruseşti de la firmele europene, anunţa Reuters luna trecută.
Sakhalin-2 este controlat şi operat de Gazprom. Alţi acţionari ai proiectului sunt firmele nipone Mitsui & Co şi Mitsubishi Corp.
Lukoil, al doilea mare producător rusesc de petrol, a anunţat luna aceasta că va cumpăra afacerile de retail şi lubrifianţi ale Shell din Rusia. Tranzacţia include 114 benzinării din centrul şi nord-vestul Rusiei şi fabrica de lubrifianţi Torzhok.
Cele două companii nu au dat publicităţii valoarea tranzacţiei, care trebuie aprobată de autorităţile ruse de reglementare.
Shell negociază cu vânzarea participaţiei deţinute la proiectul Sakhalin-2
Explorează subiectul
Articole Similare

1.511
România stă pe un butoi cu pulbere - 7 explozii în 30 de zile și zero soluții. Expert: 'Fără măsuri, siguranța depinde de noroc'
1.511

3.702
Noua țeapă pusă la cale prin Revolut: Cum rămân românii fără bani
3.702

78
Consiliul Concurenței: Mărcile proprii cresc puternic în România, iar adaosurile comerciale sunt mai mari
78

85
Trump, investiții masive în obligațiuni: peste 82 de milioane de dolari între august și octombrie
85

4.472
Lecție pentru Ilie Bolojan: Țara din Europa care introduce o nouă taxă pentru locuinţele de mare valoare
4.472

31
BCE vrea să simplifice reglementările pentru băncile mici și să reducă cerințele de capital
31

186
Volodimir Zelenski a bătut palma cu Grecia: 'Aceasta va fi o altă rută pentru aprovizionarea cu gaze naturale'
186

72
Tesla interzice componentele fabricate în China pentru maşinile produse în SUA
72

2.974
Frauda carusel intră într-o nouă etapă de supraveghere europeană: Se cere acces în timp real la datele despre TVA pentru EPPO și OLAF
2.974

53
Berkshire Hathaway își diversifică portofoliul: nouă miză majoră în Alphabet, tăieri suplimentare la Apple
53

178
Australia se bucură după decizia lui Donald Trump: 'Este un lucru bun pentru producătorii australieni de carne de vită'
178

104
Cele mai mari fonduri speculative de pe Wall Street şi-au redus expunerea la acţiunile din grupul 'Magnificent Seven'
104

179
Ministrul energiei anunță că România îşi propune să ajungă la o capacitate totală de producţie de 12.000 de MW
179


















Comentează