Silviu Stoica şi Dana Ivaşc au câştigat Maratonul de la Timişoara

sursa foto: pixabay
maraton

Silviu Stoica şi Dana Ivaşc au câştigat ediţia din acest an a Maratonului de la Timişoara, desfăşurată duminică sub numele de Maratonul ''Cavalerii Cetăţii'', potrivit Agerpres.

Stoica s-a impus la masculin pe distanţa clasică de 41,195 km cu timpul de 2 h 41 min 00 sec, potrivit site-ului cursei. Pe locul secund s-a clasa moldoveanul Ghenadie Ţîmbalist, 2 h 41 min 05 sec, podiumul fiind completat de Vasile Goşa, în 2 h 58 min 14 sec.

La feminin s-a impus Dana Ivaşc, în 3 h 16 min 29 sec, urmată de Alina Preda, 3 h 36 min 06 sec, şi de Andra Calenic, 3 h 44 min 14 sec.

În Semimaratonul ''Eugeniu de Savoya'' (21,1 km), Alin Pavicsits a ocupat primul loc, cronometrat în 1 h 12 min 11 sec, urmat de Victor Manoilă, 1 h 20 min 17 sec, şi de Marian Vlad, 1 h 20 min 33 sec.

Cursa feminină a fost câştigată de Mara Guler, în 1 h 30 min 40 sec, care le-a devansat pe Maria Mirel Popescu, 1 h 34 min 33 sec, şi pe franţuzoaica Suzy Vuez, 1 h 37 min 02 sec.

Cursa ''Poarta Forforosa'' (10 km) s-a impus Leonard Biro, în 35 min 55 sec, urmat de Marius Fora, 36 min 27 sec, şi Valentin Popa, 38 min 30 sec. La feminin, Yasmina Tămăşilă a fost prima, în 39 min 22 sec, urmată de franţuzoaida Jade Brasdefer, 40 min 23 sec, şi de Georgiana Covercă, 41 min 02 sec.

Eugeniu de Savoya descăleca triumfător în Timişoara, pe 18 octombrie 1716, sărbătorind în aceeaşi zi şi împlinirea vârstei de 53 de ani. Cursele de maraton şi semimaraton au fost numite astfel în semn de apreciere şi recunoştinţă pentru eliberarea cetăţii Timişoarei de sub dominaţie otomană.

Poarta Forforosa este un simbol al oraşului, locul în care Eugeniu de Savoya a intrat victorios şi şi-a construit reşedinţa.