Simona Halep a câștigat primul set cu Belinda Bencici: Aproape de finala de la Madrid

Doartenis
Simona Halep

Meciul Simona Halep - Belinda Bencici, în semifinalele competiţiei de la Madrid, a debutat bine pentru fostul lider mondial. Simona s-a impus cu 6-2 în primul set, după 27 de minute jucate și un break făcut de elvețiancă. Este al patrulea meci direct dintre cele două.  pentru a patra oară în meci direct.

Bencic o conduce pe Halep la meciurile directe cu 2-1. Cele două s-au întâlnit ultima dată tot în 2019, la turneul de la Dubai, când sportiva din Elveţia s-a impus în trei seturi, 4-6, 6-4, 6-2.

Miza meciului a crescut subit pentru Simona Halep, odată ce Naomi Osaka a părăsit turneul de la Madrid, fiind învinsă chiar de Belinda Bencic, scor 3-6, 6-2, 7-5.

Românca poate redeveni lider mondial în cazul în care va câştiga competiţia din capitala Spaniei, la care a mai triumfat în 2016 şi 2017.

Turneul de la Madrid este dotat cu premii în valoare totală de puţin peste şapte milioane de dolari.