Simona Halep a învins-o pe Andrea Petkovici, 7-5, 6-0, și s-a calificat în optimile de la Roland Garros

Simona Halep

UPDATE

Simona Halep ajunge în cea de-a doua săptămână a turneului de la Roland Garros! Asta, după ce a elimnat-o, în turul 3, pe Andrea Petkovici, locul 107 WTA.

Primul set a fost cu probleme pentru Halep, care și-a pierdut de două ori serviciul. S-a impus cu 7-7. În setul doi, în primul game, Petkovici s-a accidentat și a chemat medicul. Vizibil afectată, nemțoiaca nu a mai putut face față întâlniri și Halep s-a impus cu 6-0.

În optimi, Halep o întâlnește pe Elise Mertens, favorita 16.

Calificarea în optimi este recompensată cu un premiu de 222.000 de euro şi cu 240 de puncte WTA.

UPDATE Halep câștigă setul 2 cu 6-0.

UPDATE Halep își face serviciul și conduce cu 4-0.

UPDATE Petkovici nu mai face față. A renunțat la bandajul de la picior, dar joacă tot mai slab.

UPDATE Halep face break-ul și are 3-0 în setul 2.

UPDATE Halep își face serviciul și conduce cu 2-0.

UPDATE După mai bine de 5 minute de pauză, meciul e reluat. Petkovici are genunchiul drept bandajat.

UPDATE Halep începe cu un break setul 2! Petkovici cere intervenția medicului, acuzând o accidentare la genunchi.

UPDATE Halep câștigă game-ul cu mari emoții și închide primul set cu 7-5.

UPDATE Halep face iar break-ul și servește pentru set.

UPDATE Șansă ratată de Halep pentru a închide setul. Petkovici face break-ul și e 5-5.

UPDATE Halep iese în evidență cu un nou break și servește pentru a câștiga setul.

UPDATE Halep egalează.

UPDATE Petkovici conduce cu 4-3.

UPDATE Halep își fructifică serviciul și e 3-3.

UPDATE Petkovici câștigă pe propriul serviciu și conduce cu 3-2.

UPDATE Halep egalează la 2.

UPDATE Halep face și ea break-ul și e 2-1 pentru nemțoaică.

UPDATE Halep începe prost meciul și e condusă cu 2-0, după ce Petkovici a câștigat pe serviciul liderului mondial.

UPDATE Petkovici își face serviciul și conduce cu 1-0.

UPDATE Meciul a început! Petkovici servește prima.

Simona Halep, locul I WTA, s-a calificat în turul al treilea al French Open, după ce a învins-o, joi, cu scorul de 6-3, 6-1, pe americanca Taylor Townsend, numărul 72 mondial. Însă, pentru a accede în optimi, Halep are meci greu cu Andrea Petkovici, locul 107 WTA.

Miza nu e doar calificarea în faza următoare, ci și fotoliul de lider mondial. Dacă Halep pierde meciu, pierde și locul 1 WTA.