Simona Halep a trecut prin emoții URIAȘE, dar s-a impus la Roland Garros

Simona Halep victorie pumn

Simona Halep a trecut prin emoții uriașe în meciul de la Roland Garros, dar în cele din urmă s-a impus în fața sportivei din SUA, Alison Riske, locul 83 WTA.

Simona Halep a pierdut primul set cu scorul de 2-6, însă și-a revenit și în următoarele douăa s-a cu 6-1, 6-1, într-o oră şi 34 de minute.

Meciul ar fi trebuit să aibă loc marţi, dar a fost amânat din cauza întunericului.

După un prim set pierdut fără drept de apel cu 2-5, după ce a fost condusă cu 5-0 şi care a durat 42 de minute, Halep a revenit şi nu i-a mai dat nicio şansă sportivei americane.

Numărul 1 mondial s-a impus cu 6-1 în setul doi după 24 de minute, iar în setul trei a câştigat cu 6-1, după 28 de minute.

În turul doi, Halep va evolua contra unei alte americance, Taylor Townsend, locul 72 mondial.

Cele două sportive s-au mai întâlnit o singură dată, în 2017, la Cincinnati, când s-a impus Halep.

Calificarea în manşa a doua este recompensată la Roland Garros cu 79.000 de euro şi cu 70 de puncte WTA.