Simona Halep e UMILITĂ de o jucătoare din top 5 WTA: 'Nu avem un lider măreț'

simona halep

Simona Halep, 27 de ani, e atacată, înainte să înceapă noul sezon din tenisul feminin, de una dintre marile sale adversare. Elina Svitolina, 24 de ani, locul 4 WTA, e de părere că Halep, locul 1 WTA, nu e ”un lider măreț”.

"Am observat în ultimul sezon că nu avem un lider măreț. Eu îmi urmez calea și încerc să mă concentrez la tenis, încerc să dau ce am mai bun la antrenamente și jocuri. Cred că asta mă va ajuta să-mi îndeplinesc obiectivele și să ajung pe primul loc în clasamentul WTA și să câștig turnee de Grand Slam.

Muncesc din greu pentru a reuși. M-am obișnuit deja cu presiunea și știu cum să o gestionez, cred că experiența mă va ajuta la turneele importante", a declarat Svitolina pentru puntodebreak.com.

De-a lungul carierei, cea mai bună clasare a ucrainencei a fost locul 3 WTA, iar la finalul acestui an a câștigat Turneul Campioanelor. Svitolina are 5.350 de puncte, în timp ce Halep a strâns 6.921 de puncte.

Elina Svitolina și Simona Halep s-au întâlnit de 6 ori de-a lungul timpului, iar ucraineanca s-a impus în patru rânduri.