Simona Halep explică cum s-a calificat în turul 2 la Roland Garros: 'Am rămas calmă şi am încercat să-mi fac jocul'

Roland Garros
simona halep roland garros

Simona Halep (3 WTA) a avut un prim meci la Roland Garros mai greu decât se aştepta. Deşi a câştigat categoric primul set şi decisivul, românca l-a pierdut pe al doilea, scor 6-3, la fel cum s-a întâmplat şi la ediţia din 2018 a Roland Garros.

După partida cu Ajla Tomljanovic, constănţeanca a oferit prima reacţie şi nu a făcut referire la o accidentare sau durere care să-i dea dureri de cap. Halep a avut nevoie de trei seturi pentru a o învinge pe adversara sa din Australia, scor 6-2, 3-6, 6-1, iar la final a recunoscut că a fost pregătită pentru o partidă dificilă.

De asemenea, Halep a admirat arena "Philippe Chatrier": "Ştiam că va fi un meci foarte greu. Mereu primul meci într-un asemenea turneu este foarte greu. M-am luptat pentru fiecare punct. Ştiam ce am de făcut. Sunt fericită pentru cum au mers lucrurile.

E multă emoţie pe acest nou teren. E foarte frumos. Am rămas calmă şi am încercat să-mi fac jocul", a zis Simona Halep în interviul de la finalul partidei.

La fel cum s-a întâmplat şi în 2018, în duelul cu Alison Riske, Halep a pierdut un set la meciul inaugural de la Openul Francez, însă a dominat finalul.