Simona Halep face spectacol, pe iarbă! Românca ajunge în sferturi, la Birmingham

WTA
Simona Halep

Simona Halep (30 de ani, 20 WTA)a câștigat, miercuri, împotriva lui Harriet Dart (25 de ani, 106 WTA), în optimile turneului din Birmingham.

Românca a învins cu 6-3, 6-2.

Halep a jucat doar al doilea meci împotriva lui Dart, după victoria din primul tur de la Australian Open 2020. Atunci, jucătătoarea din România a trecut fără emoții de britanică, scor 6-2, 6-4.

Pentru Simona a fost doar al doilea meci pe iarbă, după o pauză de 3 ani. Primul a fost chiar meciul din primul tur, cu Tsurenko.

„N-am mai jucat de 3 ani pe iarbă, îmi place această suprafață, mulți oameni au venit să mă vadă și a fost o atmosferă plăcută. E mereu frumos să câștigi un titlu, dar sunt foarte departe încă, trebuie să dau tot ce am mai bun în tururile viitoare”, a spsu Simona Halep, după vicotria cu Tsurenko.